Wakacje minęły i inwestorzy szykują się być może na najważniejsze wydarzenie tego kwartału, czyli na decyzję Europejskiego Banku Centralnego, który nie zdążył podnieść stóp procentowych po kryzysie, a już jest zmuszony do ponownego ich cięcia. W tle również mamy Fed, którego decyzję poznamy 18 września.
O tym, jak bardzo dla inwestorów i rynku istotna jest czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego i przyszłotygodniowa decyzja Fed świadczyć może to, co dzieje się na rynku opcji walutowych. Oczekiwana zmienność tygodniowych opcji na parę walutową EUR/USD wzrosła do najwyższego poziomu od stycznia. Horyzont czasowy zmienności dla tygodniowych opcji obejmuje nie tylko jutrzejszą decyzję EBC, ale także dzień 18 września, a więc i decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej.
Co ciekawe rozkład sentymentu, jeśli chodzi o popyt na opcje, które mogą potencjalnie zyskać wraz ze wzrostem lub spadkiem kursu, jest podobny. Oznaczać może to brak zdecydowania inwestorów odnośnie do kierunku dla bazowego rynku EUR/USD. Innymi słowy, oczekuje się istotnego wydarzenia, które podniesie zmienność, ale kierunek ruchu będzie znany w zależności od decyzji. Obecnie powszechnie zakłada się, że Europejski Bank Centralny i Fed zastosują nowe miary w polityce monetarnej, ale otwartym pytaniem pozostaje, w jakiej będą one skali. Czy EBC obetnie stopy procentowe o 0,1 czy 0,2 punktu procentowego? Czy wprowadzi QE, a jeśli tak, to w jakiej kwocie i na jaki czas? Czy Fed obniży stopy o 25 punktów bazowych? Możliwości jest bardzo wiele, stąd oczekiwania na ponadprzeciętną zmienność.
Przypomnijmy, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego będzie mieć miejsce w czwartek 12 września o godzinie 13:45, a konferencja prasowa odbędzie się o godzinie 14:30. Fed z kolei po dwudniowym posiedzeniu ogłosi swoją decyzję 18 września o godzinie 20:00, a konferencja prasowa odbędzie się o godzinie 20:30. Konsensus rynkowy zakłada, że EBC obetnie stopę depozytową z -0,4 do -0,5 proc. oraz wprowadzi QE o wartości 30 mld euro. Tymczasem Fed ma obciąć stopy procentowe o 25 punktów bazowych.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.