Cena srebra przebiła już poziom 19 USD, co oznacza, że w zaledwie cztery miesiące wzrosła o 33 proc., docierając do najwyższego poziomu od września 2016 r. Cena złota z kolei konsoliduje się w rejonie 1550 USD, czyli na najwyższym poziomie od kwietnia 2013 r.
Zainteresowanie metalami szlachetnymi może być wciąż napędzane przez zwiększony popyt na bezpieczne aktywa, ponieważ wojna handlowa między USA i Chinami szkodzi światowemu wzrostowi gospodarczemu, co skłoniło banki centralne, w tym Fed, do przyjęcia gołębiej postawy.
W lipcu amerykańska Rezerwa Federalna po raz pierwszy od ponad dekady obniżyła stopy procentowe i jest prawdopodobne, że 18 września zobaczymy kolejne cięcie. To z kolei może powodować wzrost cen obligacji i spadek ich rentowności. W rezultacie inflacja w USA jest wyższa niż oprocentowanie popularnych obligacji 10-letnich. Co więcej, ujemne realne oprocentowanie może się zwiększać, co tym bardziej może faworyzować metale szlachetne.
Warto również odnotować spadek indeksu ISM dla amerykańskiego przemysłu poniżej bariery 50 pkt. Wczorajsza publikacja była na poziomie 49,1 pkt. Ostatni odczyt wskazał na pierwszy miesiąc spadku w sektorze produkcyjnym od stycznia 2016 r. Nowe zamówienia i zatrudnienie spadły w związku z obawami o spór handlowy między USA a Chinami.
Dane te wywołały obawy o kondycję amerykańskiej gospodarki i również dały nadzieję inwestorom na większe działanie Fed we wrześniu, aby zapobiec głębszemu spowolnieniu. Po gorszych danych z USA osłabił się również dolar, w którym rozliczane są surowce na światowych giełdach, co również mogło wspierać ich notowania.
Dziś w kalendarzu makroekonomicznym, oprócz serii wystąpień przedstawicieli banków centralnych, zaplanowano także ogłoszenie decyzji Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Konsensus rynkowy nie zakłada zmian stóp procentowych. Niemniej jednak ze względu na globalne łagodne podejście do polityki pieniężnej Bank Kanady może wypowiadać się w gołębim tonie, a przy hamującej gospodarce USA może również z czasem kierować się w stronę obniżek stóp procentowych.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.