Kluczowe wydarzenia tygodnia (2-8 września)

02.09.2019 10:41|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Banki centralne i polityka, to główne tematy pierwszego tygodnia września, które mogą wpłynąć zwłaszcza na dolara kanadyjskiego, koronę szwedzką i funta brytyjskiego. Będzie to również wstęp do dalszych kluczowych wydarzeń w tym miesiącu – decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego.

Kurs pary GBP/USD wciąż znajduje się w trendzie spadkowym. Wzrosły bowiem szanse na potencjalny brexit bez porozumienia. W ub. tygodniu Królowa Elżbieta II zgodziła się z wnioskiem premiera Borisa Johnsona, by zawiesić prace parlamentu. Parlamentarzyści tymczasem wracają w tym tygodniu do pracy po wakacyjnej przerwie i będą mieli tylko pięć posiedzeń, aby przed 31 października zatrzymać twardy brexit i wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zgodnie z postanowieniem parlament będzie mógł wznowić obrady dopiero 14 października, czyli na nieco ponad dwa tygodnie przed planowanym brexitem.

Z jak poważną sytuację mamy do czynienia i jaki może mieć ona wpływ na funta brytyjskiego, możemy zaobserwować po zachowaniu inwestorów na rynku opcji walutowych. Koszt zabezpieczenia przed spadkiem wartości brytyjskiej waluty w terminie najbliższych dwóch miesięcy, a więc już po oficjalnym brexicie, wzrósł 13. dzień z rzędu, co jest największą serią wzrostów w historii. W konsekwencji oczekiwana zmienność GBP/USD w tym terminie osiągnęła najwyższe poziomy w tym roku. Oczekiwana zmienność funta również wzrosła w terminie tygodnia i miesiąca, co może pokazywać, że pary z funtem brytyjskim mogą w tym terminie ulegać zdecydowanym wahaniom.

W środę 4 września Bank Kanady ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Obecna stopa procentowa w Kanadzie wynosi 1,75 proc. i, patrząc na konsensus rynkowy, ma pozostać bez zmian. Niemniej jednak globalna presja na luzowanie polityki monetarnej, wojna handlowa, możliwość spowolnienia w gospodarce Stanów Zjednoczonych, to wszystko może spowodować, że Bank Kanady wypowie się w gołębim tonie. Niewykluczone również, że otworzy drogę do ewentualnej obniżki stóp procentowych pod koniec tego roku. Jeśli tak, to dolar kanadyjski mógłby być pod większą presją.

W czwartek 5 września Bank Szwecji też zdecyduje o stopach procentowych. Korona szwedzka wydaje się bardzo słabą walutą. W relacji do dolara amerykańskiego osłabiła się do poziomów ostatnio obserwowanych w 2002 r. Z kolei kurs EUR/SEK wspiął się do najwyższych poziomów od 2009 r. To oczywiście pomaga w utrzymaniu inflacji w Szwecji z racji drożejących towarów importowanych do tego kraju. Wcześniej, przed globalnym pogorszeniem nastrojów, mówiło się o możliwych podwyżkach przez Riksbank. Teraz z kolei wiele wskazuje na to, że bank centralny Szwecji może opóźnić ten ruch, a korona szwedzka może stracić argument za korektą w wieloletnim trendzie.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

30 sie 2019 12:10

Waluty z antypodów pod ogromną presją

29 sie 2019 10:45

Funt brytyjski nadal w trendzie spadkowym

28 sie 2019 11:29

Największa hossa na rynku srebra od trzech lat

27 sie 2019 13:34

EUR/USD – coraz bliżej zmiany trendu?

26 sie 2019 15:14

Globalna poprawa nastrojów na rynkach po kolejnej wypowiedzi Trumpa

26 sie 2019 10:14

Trump znów zatrząsł rynkami

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.