Trwa fatalna passa walut z antypodów. Dolar australijski i dolar nowozelandzki spadają już szósty tydzień z rzędu. Głównym powodem deprecjacji AUD i NZD wydają się obawy związane z napięciami handlowymi pomiędzy USA i Chinami, co przekłada się na potencjalnie mniejsze tempo światowego wzrostu gospodarczego i zmniejsza popyt na waluty i surowcowe.
Dla Australii głównym partnerem handlowym są właśnie Chiny. Produkty o wartości 85 mld USD stanowiące 35 proc. całego eksportu Australii są wysyłane do Chin. Towary z Chin stanowią również 24 proc. całego importu Australii. Są to produkty o wartości 47 mld USD. Dla Nowej Zelandii procentowy udział towarowej wymiany z Chinami wynosi 24 proc. w eksporcie i 20 proc. w imporcie. Powyższe zależności handlowe jasno pokazują, że kondycja krajów z antypodów jest mocno uzależniona od kondycji gospodarki Chin, a ta z kolei staje się zależna od tego, jak będzie dalej przebiegać wojna handlowa.
Wykres tygodniowy NZD/USD. Źródło: platforma Conotoxia
Kurs NZD/USD, kontynuując trend spadkowy, dotarł do najniższego poziomu od 2015 r. W tym tygodniu jest dodatkowo pokonywane dolne ograniczenie w głównym kanale trendowym. Impet i szybki ruch ceny mogą wskazywać na zdecydowaną przewagę sprzedających. Jeśli tygodniowa świeca zamknie się poniżej linii poprowadzonej po minimach, to może być to jasnym potwierdzeniem siły podaży i dołki z 2015 r. mogą być wtedy zagrożone.
Wykres dzienny AUD/USD. Źródło: platforma Conotoxia
Z kolei kurs AUD/USD próbuje po raz kolejny obronić minimum, które powstało na początku roku podczas zjawiska „flash crash”. Było to gwałtowne załamanie notowań, które mogło być spowodowane niską płynnością na rynku wraz z udziałem zleceń algorytmicznych. Niemniej jednak kurs AUD/USD już dwukrotnie obronił wsparcie przy 0,6680. Zatem dopiero jego pokonanie mogłoby otwierać drogę do poziomów, które ostatnio obserwowaliśmy w 2009 r.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.