Kluczowe wydarzenia tygodnia (26-30 sierpnia)

23.08.2019 15:20|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Nastroje rynkowe i sentyment inwestorów w ostatnim tygodniu sierpnia mogą zależeć od tego, co usłyszymy na sympozjum w Jackson Hole. Szczególnie istotny wpływ może to wywierać na handel w poniedziałek. Oprócz reakcji na wypowiedzi szefa Fed kluczowe wydają się wydarzenia polityczne w Europie i dane makroekonomiczne.

Jednym z głównych tematów politycznych będzie ponownie brexit i próba oszacowania szans na uporządkowane rozstanie Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, co może wpływać na notowania funta brytyjskiego. Obecnie prawdopodobieństwo twardego brexitu wynosi ok. 40 proc. i nie uległo ostatnio większym zmianom. Umocnił się z kolei funt, a kurs GBP/USD odbił się od okrągłego poziomu 1,2000 i dość szybko znalazł się powyżej 1,2200. Funt może zawdzięczać umocnienie wypowiedziom kanclerz Niemiec i prezydenta Francji, z którymi spotkał się premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Angela Merkel zasugerowała, że do końca października jest czas na osiągnięcie porozumienia, a Emmanuel Macron dał Johnsonowi niewielką nadzieję na kompromis. Wraz z powrotem brytyjskich polityków po letniej przerwie do parlamentarnych prac może rozpocząć się proces, w którym trzeba będzie uniknąć twardego brexitu.

We Włoszech, gdzie trwa kryzys polityczny, który może mieć negatywny wpływ na euro, rozegra się kluczowy etap formowania rządu. Prezydent Sergio Mattarella dał partiom politycznym czas do wtorku na zebranie nowej większości parlamentarnej. Środkowo-lewicowi włoscy Demokraci mają utworzyć koalicję z Ruchem Pięciu Gwiazd, z którym od wielu lat rywalizowali. Liga Matteo Salviniego również jest skłonna do koalicji z Ruchem. Jeżeli w ostatnim tygodniu sierpnia nie uda się uformować rządu, we Włoszech może dojść do przedterminowych wyborów – pod koniec października lub na początku listopada.

Warto zwrócić uwagę na publikację danych o inflacji ze strefy euro w piątek 30 sierpnia o godzinie 11. Jeśli odczyt wstępny za lipiec na poziomie 1 proc. się potwierdzi, może odzwierciedlić się to we wrześniowej decyzji Europejskiego Banku Centralnego. Inwestorzy czekają na duży pakiet stymulacyjny dla europejskiej gospodarki. Trzeba również pamiętać o wojnie handlowej, ponieważ w piątek 23 sierpnia Chiny nałożyły na Stany Zjednoczone cła odwetowe na produkty o wartości 75 mld dolarów. Ostatni tydzień sierpnia może zatem przynieść jeszcze większą eskalację konfliktu, a to mogłoby popsuć nastroje inwestorów. Warto zwrócić uwagę na indeksy giełdowe, jena oraz szwajcarskiego franka.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

23 sie 2019 12:49

Co powie szef Rezerwy Federalnej?

23 sie 2019 10:14

Dolar nowozelandzki liderem wzrostów

22 sie 2019 16:08

Złoty wciąż pod presją. RPP nie widziała przesłanek, by podnieść stopy procentowe

22 sie 2019 13:13

Złoto – rynek, na który trzeba uważać

22 sie 2019 10:30

Cięcie stóp procentowych – tak na wszelki wypadek

21 sie 2019 17:22

Ropa ponownie drożeje na światowych rynkach

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.