Złoto – rynek, na który trzeba uważać

22.08.2019 13:13|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Od początku maja do końca ubiegłego tygodnia (16 sierpnia) złoto podrożało łącznie o 22 proc., biorąc pod uwagę cenę minimalną i maksymalną w tym okresie. Cena złota wyrażona w dolarze amerykańskim dotarła do najwyższego poziomu od kwietnia 2013 r., przekraczając 1500 USD za uncję.

Złoto było w tym roku rozchwytywane ze względu na zawirowania w światowej gospodarce, które wydają się konsekwencją prowadzonej przez Stany Zjednoczone wojny handlowej. Rynek i inwestorzy zaczęli interesować się bezpiecznymi aktywami, w tym złotem i obligacjami.

Gdy inwestorzy obawiają się o recesję, a rentowności obligacji lecą na łeb na szyję, złoto staje się jeszcze bardziej atrakcyjne. Również opinie instytucji finansowych, jak np. Goldman Sachs, sprawiają, że inwestorzy patrzą prowzrostowo na rynek złota. Według GS cena kruszcu ma wzrosnąć do 1600 USD za uncję w terminie sześciu miesięcy.

Popyt na złoto obserwujemy również przez wzrost zakupów jednostek funduszy ETF, które mają pokrycie w tym szlachetnym metalu. Wzrost posiadania złota przez fundusze ETF wyniósł już 1000 ton od początku 2016 r. Całkowita wartość posiadanego przez fundusze ETF złota wzrosła w tym tygodniu 2444,9 ton, co jest najwyższą wartością od 2013 r. – wynika z danych Bloomberga. Gdy jednak wszyscy chętnie kupują dany instrument finansowy i spodziewają się dalszego wzrostu jego ceny, należy zachować ostrożność.

Taki wniosek wynika z pozycjonowania inwestorów na rynku kontraktów terminowych na złoto. Inwestorzy niekomercyjni, a więc spekulacyjnie nastawienie do rynku, stopniowo zwiększali swoje zaangażowanie w pozycje długie, które pozwalały zarobić na wzroście cen złota. Od końca 2018 r. do dziś wzrosły one ponad dwukrotnie. W rezultacie pozycje długie netto (różnica między pozycjami długimi i krótkimi) wzrosły do najwyższego poziomu od września 2016 r.

Kontrakt terminowy na złoto i pozycje długie netto inwestorów niekomercyjnych

Kontrakt terminowy na złoto i pozycje długie netto inwestorów niekomercyjnych. Źródło: tradingster.com

W ostatniej dekadzie tylko raz pozycje netto znajdowały się tak wysoko. Z tego punktu widzenia rynek kontraktów na złoto może docierać do poziomów wykupienia. Poziom wykupienia to miejsce, gdzie brakuje nowych chętnych do zakupów kontraktu, ponieważ ceny są już zbyt wysokie. To z kolei prowadzić może do zjawiska „long squeeze”, a więc szybkiego zamykania pozycji długich i realizacji zysków. Na to właśnie należy obecnie uważać na rynku złota.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

22 sie 2019 10:30

Cięcie stóp procentowych – tak na wszelki wypadek

21 sie 2019 17:22

Ropa ponownie drożeje na światowych rynkach

21 sie 2019 14:07

Czarny scenariusz dla funta brytyjskiego

21 sie 2019 10:18

Euro przed protokołem Fed i sympozjum w Jackson Hole

20 sie 2019 16:07

Bank Szwajcarii bliższy obniżek stóp procentowych?

20 sie 2019 10:31

Pozytywne informacje dla dolara australijskiego

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.