Spośród najważniejszych walut świata dolar australijski zyskiwał dziś o poranku najwięcej względem dolara amerykańskiego. W rezultacie kurs AUD/USD próbuje nadal utrzymywać się nad wsparciem wyznaczonym przez „flash crash” na początku stycznia.
Inwestorzy pozbywali się australijskiej waluty, oczekując na gołębie stanowisko banku centralnego Australii, który zarówno w czerwcu, jak i w lipcu zdecydował się obniżkę stóp procentowych po 25 punktów bazowych. Wtedy też za tak silnym działaniem przemawiał pogląd, że inflacja powróci do celu 2 proc. w terminie dłuższym, niż wcześniej tego oczekiwano. Z kolei wzrost gospodarczy kraju miał być niższy, niż wcześniej przewidywano. Dalej sądzono, że RBA będzie gotowy na obniżenie stóp procentowych w dalszej części roku, ponieważ eskalacja napięć w wojnie handlowej między USA i Chinami stanowiłaby rosnące ryzyko dla gospodarki.
Tymczasem dziś w nocy został opublikowany protokół po posiedzeniu banku centralnego, które odbyło się 6 sierpnia. W protokole tym RBA sygnalizuje lepszą perspektywę dla wzrostu gospodarczego. Reserve Bank of Australia oświadczył, że obniżki podatków, wydatki na infrastrukturę i ostatnie poluzowanie polityki monetarnej zapewniają możliwość tempa wzrostu PKB. Niemniej jednak bank centralny Australii będzie gotowy ciąć stopy procentowe, jeśli uzna, że to działanie faktycznie pobudzi wzrost gospodarczy. RBA dokonał również przeglądu globalnych doświadczeń z niekonwencjonalnymi krokami w prowadzeniu polityki monetarnej.
Wykres dzienny AUD/USD. Źródło: platforma Conotoxia
Na wykresie dziennym notowania AUD/USD wciąż znajdują się nad dołkiem, który został wyznaczony przez „flash crash”, który wystąpił na początku roku. „Flash crash” to bardzo gwałtowny spadek ceny instrumentu finansowego najczęściej spowodowany niewielką płynnością na danym rynku wraz z realizacją zleceń automatycznych. Tworzy to lawinową wyprzedaż – w tym przypadku dolara australijskiego.
Jeśli styczniowe minimum zostanie obronione, to inwestorzy będą mogli liczyć na pojawienie się bardzo rozbudowanej formacji podwójnego dna. Formacja ta jest z reguły formacją zapowiadającą odwrócenie trendu. Dopiero pokonanie minimum ze stycznia zanegowałoby ten schemat.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.