Recesja na horyzoncie. Czym jest inwersja krzywej dochodowości?

14.08.2019 16:00|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Słowo recesja przewija się dziś bardzo często. Chociaż już wcześniej zwracano uwagę na spowolnienie w światowej gospodarce, to dziś zaczęto mówić oficjalnie o tym, że świat obawia się recesji. Oto, dlaczego.

Inwersja krzywej rentowności na Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii jest głównym wydarzeniem, które wpłynęło na wzrost obaw o recesję i tym samym wzrost awersji do ryzyka, wyprzedaż na rynku akcji oraz ponowny wzrost cen złota i srebra. Jest to pierwsze tego typu zjawisko od czasu kryzysu finansowego sprzed dekady. To właśnie wtedy inwersja (odwrócenie) krzywej rentowności zapowiadało nadejście wielkiego kryzysu. Teraz tego także inwestorzy się boją.

Krzywa rentowności to graficzne odzwierciedlenie oprocentowania długu danego kraju. Od papierów o najkrótszej zapadalności, po papiery o najdłuższej zapadalności. Za wyznacznik dla krzywej rentowności przyjęło się porównywać oprocentowanie obligacji 10-letnich z 2-letnimi. W normalnych warunkach oprocentowanie obligacji 10-letnich jest wyższe niż 2-letnich, ponieważ inwestorzy żądają wyższej premii za ryzyko pożyczania pieniędzy na 10 lat niż na 2 lata. Termin dwóch lat jest bardziej przewidywalny dla inwestora niż dziesięciu.

Krzywa rentowności w USA

Krzywa rentowności w USA. Źródło: http://www.worldgovernmentbonds.com

Natomiast zdarza się tak, jak teraz, że za inwestycję w 2-letnie obligacje inwestorzy dostaną wyższe odsetki niż w 10-letnie. To również powoduje, że pożyczanie pieniędzy w krótkim terminie jest droższe niż w długim. W tych okolicznościach firmy często uważają, że finansowanie ich działalności jest droższe, a kierownictwo ma tendencję do temperowania lub odkładania inwestycji. Rosną również koszty pożyczek konsumpcyjnych, a wydatki konsumpcyjne spowalniają. Ostatecznie gospodarka kurczy się, a bezrobocie rośnie.

Takie wydarzenie w ostatniej 50-letniej historii Stanów Zjednoczonych zawsze wyprzedzało recesję ze średnio 18-miesięcznym wyprzedzeniem. Innymi słowy, za półtora roku od teraz średnio pojawiało się w USA pięć recesji w ostatnich pięciu dekadach. Krzywa rentowności odwróciła się również w Wielkiej Brytanii. Jeśli do tego dodamy spadek PKB Niemiec w drugim kwartale i bardzo słabe dane z Chin, to mamy gotowy przepis na przerażającą dla inwestorów mieszankę.

Mieszankę, która także powoduje odpływ kapitału z Polski, co widać po spadającym indeksie WIG20 oraz po dramatycznie tracącym na wartości złotym. Niemcy i Wielka Brytania to kraje, do których trafia jedna trzecia eksportu Polski. Jeśli tam pojawi się recesja, to eksport Polski będzie bardzo zagrożony, a tym samym i cała gospodarka.

Żeby krzywa rentowności ponownie mogła się odwrócić, inwestorzy musieliby zobaczyć szanse na poprawę wzrostu gospodarczego oraz inflacji, a także banki centralny musiałyby panicznie ściąć stopy procentowe, aby szybko obniżyć oprocentowanie w krótkim terminie.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

14 Aug 2019 13:40

Inflacja szaleje, złoty traci na wartości, a RPP jest na wakacjach

14 Aug 2019 10:14

Trump poprawił nastroje na rynkach finansowych. Czy na długo?

13 Aug 2019 15:45

Fatalne nastroje inwestorów w Niemczech i strefie euro

13 Aug 2019 11:29

Popyt na złoto i srebro nie maleje

12 Aug 2019 17:00

Spekulanci przestają liczyć na mocnego dolara

12 Aug 2019 10:43

Powiększa się negatywny sentyment do funta

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.