Trump poprawił nastroje na rynkach finansowych. Czy na długo?

14.08.2019 10:14|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Wczorajsza reakcja rynków finansowych jednoznacznie pokazuje, jakie zagadnienie jest obecnie dla inwestorów najważniejsze oraz kto jest głównym graczem na rynku. Jest nim Donald Trump i jego decyzje w sprawie ceł, które wczorajszym popołudniem zdecydowanie poprawiły humor inwestorom, zwłaszcza na Wall Street.

Administracja USA wydała wczoraj oświadczenie, w którym ogłosiła kolejne kroki w procesie nałożenia dodatkowych ceł w wysokości 10 proc. na chińskie produkty o wartości ok. 300 mld dolarów. 17 maja 2019 r. opublikowano listę produktów importowanych z Chin, które potencjalnie podlegałyby dodatkowej 10-procentowej taryfie. Nowe cła wejdą w życie 1 września, jak ogłosił prezydent Trump.

Jednakże ustalono, że cła powinny zostać opóźnione do 15 grudnia dla niektórych artykułów. Produkty w tej grupie obejmują na przykład telefony komórkowe, laptopy, konsole do gier wideo, niektóre zabawki, monitory komputerowe oraz niektóre elementy obuwia i odzieży. Ta informacja poprawiła sentyment na rynkach.

Amerykańskie indeksy giełdowe rozpoczęły gwałtowny wzrost, ceny ropy poszybowały do najwyższego poziomu od początku miesiąca. Zdecydowanie osłabił się japoński jen, a kurs USD/JPY wzrósł dynamicznie z poziomu 105,00 do 107,00. W rezultacie powyższej decyzji potaniało złoto oraz srebro, a także zatrzymał się wzrost cen obligacji.

Niemniej jednak najważniejszym pytaniem jest to, czy opóźnienie w nałożeniu ceł na niektóre produkty będzie w stanie na długo poprawić sentyment. Wydaje się, że raczej nie, ponieważ kolejne dane wskazują na zdecydowane pogorszenie sytuacji w światowej gospodarce.

14 sierpnia została opublikowana dynamika produkcji przemysłowej w Chinach. Produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu 2019 r. o 4,8 proc. rok do roku. Był to najsłabszy roczny wzrost produkcji przemysłowej od lutego 2002 r. Powody: nasilający się spór handlowy z USA i słaby popyt wewnętrzny. Co więcej, w drugim kwartale niemiecka gospodarka skurczyła się o 0,1 proc. w relacji do kwartału pierwszego, a to także psuje nastroje na rynkach. Stąd dziś o poranku nie obserwujemy już tak dużego optymizmu, jak wczorajszym popołudniem.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

13 sie 2019 15:45

Fatalne nastroje inwestorów w Niemczech i strefie euro

13 sie 2019 11:29

Popyt na złoto i srebro nie maleje

12 sie 2019 17:00

Spekulanci przestają liczyć na mocnego dolara

12 sie 2019 10:43

Powiększa się negatywny sentyment do funta

9 sie 2019 14:37

Kluczowe wydarzenia tygodnia (12-18 sierpnia)

9 sie 2019 9:43

Czy funt może dalej tanieć?

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.