Od początku ubiegłego roku euro traciło systematycznie na wartości względem dolara amerykańskiego, przez co kurs EUR/USD spadł z ok. 1,2500 do 1,1050. W rezultacie dolar był najdroższy do euro od maja 2017 r., czyli od ponad dwóch lat.
Wspólnej walucie przede wszystkim ciążyły słabnące dane makroekonomiczne, które wskazywały na pogarszanie się koniunktury w strefie euro. Jednocześnie w Stanach Zjednoczonych stopy procentowe były podnoszone, co stworzyło dywergencję w polityce monetarnej dwóch banków centralnych. Wraz ze spadającą ceną euro inwestorzy zaczęli zwiększać zaangażowanie w krótkie pozycje na rynku kontraktów terminowych.
Pozycja krótka może zyskiwać wraz ze spadkiem ceny danego instrumentu finansowego, w tym przypadku euro. Według danych amerykańskiej komisji CFTC w kwietniu 2018 r. było otwartych 86 tys. pozycji krótkich wśród inwestorów niekomercyjnych. Natomiast już w kwietniu 2019 r. ich ilość przekroczyła 250 tys. Wydaje się naturalne, że wraz z rozwojem sytuacji na rynku inwestorzy podążają za ceną i angażują się coraz mocniej w dany trend.
Niemniej jednak w ostatnim czasie doszło do istotnej rozbieżności między ceną a zachowaniem inwestorów. Mianowicie kurs EUR/USD osiągnął dwa tygodnie temu nowe dwuletnie minimum, podczas gdy na rynku kontraktów terminowych inwestorzy nie zwiększyli swojego zaangażowania.
EUR/USD i pozycje długie netto inwestorów niekomercyjnych. Źródło: tradingster
Na powyższym wykresie wyraźnie widzimy, że pozycje długie netto (różnica między pozycjami długimi i krótkimi) miały swoje minimum w maju wraz ze spadkiem EUR/USD. Tymczasem ostatnia zniżka euro nie doprowadziła do większego zaangażowania inwestorów, a w pozycjach długich netto nie pojawiło się nowe minimum. Może to oznaczać, że chętnych do dalszej sprzedaży euro jest coraz mniej, co w konsekwencji zdawałoby się prowadzić do zakończenia długoterminowego trendu spadkowego.
Żeby jednak tak się stało, potrzebna będą nowe bodźce płynące z gospodarki i banków centralnych oraz impulsy polityczne. Silny dolar przeszkadza prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, a Fed ma przestrzeń do gołębiego zaskoczenia. Z kolei obniżka stóp procentowych w strefie euro o 20 punktów bazowych jest już prawie w całości zdyskontowana przez rynek.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.