Kluczowe wydarzenia tygodnia (19-25 sierpnia) – czas na sympozjum w Jackson Hole

16.08.2019 15:47|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Konflikt handlowy między Stanami Zjednoczonymi i Chinami oraz próba jego złagodzenia ponownie będzie przykuwać uwagę inwestorów. To z kolei może przekładać się na dalsze obawy inwestorów o skalę spowolnienia gospodarczego na świecie i recesję, co już widzieliśmy ostatnio po gwałtownych spadkach indeksów giełdowych oraz rajdzie na rynku obligacji.

Wypowiedzi Donalda Trumpa to dla rynków temat numer jeden. Każdy tweet prezydenta USA jest w stanie wstrząsnąć rynkami finansowymi i wprawić inwestorów w bardzo dobry lub bardzo zły nastrój. Ostatnio jednak Donald Trump musi bardziej ratować sytuację, gdyż nastroje są raczej pesymistyczne. Zobaczymy, czy druga połowa sierpnia przyniesie wzrost optymizmu.

Optymizm dla rynków może pojawić się podczas dorocznego sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole, które odbędzie się 22-24 sierpnia w stanie Wyoming w Stanach Zjednoczonych. Od 1978 r. corocznie Bank Rezerwy Federalnej w Kansas City sponsoruje sympozjum na temat ważnych kwestii gospodarczych, przed którymi stoją Stany Zjednoczone i gospodarki światowe. Uczestnikami sympozjum są wybitni bankierzy centralni, ministrowie finansów, naukowcy i uczestnicy rynku finansowego z całego świata.

W tym roku tematem przewodnim dla sympozjum będą wyzwania dla polityki pieniężnej. Jackson Hole zyskało na znaczeniu dzięki oświadczeniom byłego szefa Fed Bena Bernanke, wygłaszanych w latach 2007-2012. Wszystkie przemówienia w latach 2007-2009 miały kluczowe znaczenie w dobie kryzysu finansowego, podczas gdy przemówienia w latach 2010-2012 były zapowiedzią nowych rund QE2 w listopadzie 2010 r., Operacji Twist we wrześniu 2011 r., QE3 we wrześniu 2012 r. W szczególności jego przemówienia z 2010 r. i 2012 r. dały wyraźne wskazówki dotyczące bezpośredniego działania Rezerwy Federalnej.

Aktualnie ze względu na sytuację, która wymyka się spod kontroli, może dojść do powtórki z historii. Dlatego też uwaga inwestorów może skupiać się na sympozjum w oczekiwaniu na zapowiedź przez Fed kolejnych działań stymulujących gospodarkę. Wydaje się, że jest to dobre miejsce do tego, aby wykonać ruch wyprzedzający. Sympozjum i przemówienia wydają się zatem kulminacją przyszłego tygodnia.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

16 sie 2019 11:06

Najpierw widmo recesji, a po tym próba stabilizacji

14 sie 2019 16:00

Recesja na horyzoncie. Czym jest inwersja krzywej dochodowości?

14 sie 2019 13:40

Inflacja szaleje, złoty traci na wartości, a RPP jest na wakacjach

14 sie 2019 10:14

Trump poprawił nastroje na rynkach finansowych. Czy na długo?

13 sie 2019 15:45

Fatalne nastroje inwestorów w Niemczech i strefie euro

13 sie 2019 11:29

Popyt na złoto i srebro nie maleje

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.