Najpierw widmo recesji, a po tym próba stabilizacji

16.08.2019 11:06|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W Polsce trwa długi weekend, inwestorzy mogą mieć zatem wolne i mniej uważnie spoglądać na wydarzenia rynkowe. Stąd w tym komentarzu przybliżamy to, czym na świecie żyją rynki finansowe oraz jak kształtowały się ostatnie dane makroekonomiczne.

Jeszcze przed 15 sierpnia inwestorzy wyraźnie przestraszyli się perspektywy nadchodzącej recesji, gdy gospodarka Niemiec skurczyła się, a krzywe rentowności w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii odwróciły się. W ostatnich 50 latach w USA za każdym razem, gdy obserwowano inwersję krzywej rentowności, to następnie średnio po 18 miesiącach pojawiała się recesja. Wydaje się, że to w głównej mierze doprowadziło do ogromnego spadku indeksów giełdowych na całym świecie. Teraz sytuacja zdaje się stabilizować.

Do uspokojenia nastrojów doprowadził Donald Trump. Prezydent USA ogłosił, że wkrótce odbędzie rozmowę telefoniczną z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Inwestorzy odbierają tę zapowiedź jako szansę na zmniejszenie napięcia w konflikcie handlowym między dwoma mocarstwami. Na rynku walutowym miało się to przełożyć na umocnienie dolara australijskiego, który względem dolara nowozelandzkiego jest najdroższy od sześciu tygodni.

Wykres dzienny AUD/NZD

Wykres dzienny AUD/NZD. Źródło: platforma Conotoxia

Tymczasem w Nowej Zelandii rentowność obligacji 10-letnich spadła po raz pierwszy w historii poniżej 1 proc. do 0,979 proc. Co więcej, tamtejszy indeks PMI zasygnalizował pierwszy spadek produkcji od 2012 r., który wyniósł 48,2 pkt. Analiza RBNZ (bank centralny Nowej Zelandii) pokazuje, że obniżki stóp powinny nadal zwiększać PKB i inflację. Stąd może wynikać słabość NZD.

Polski złoty apogeum wyprzedaży zdawał się osiągnąć w świąteczny czwartek (15 sierpnia). W pewnym momencie kurs USD/PLN przekroczył poziom 3,94, euro 4,39, a funt kosztował ponad 4,78 złotego. Obecnie największą korektę obserwujemy na parze EUR/PLN do poziomu 4,35 złotego oraz wyhamowanie deprecjacji względem pozostałych walut. Mimo to ze względu na wakacyjną przerwę następne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się w pierwszej połowie września i dopiero wtedy usłyszymy komentarze na temat nadzwyczajnej słabości polskiej waluty.

Z kolei kurs głównej pary walutowej EUR/USD spadł poniżej 1,1100 do dwutygodniowego minimum po komentarzach ze strony przedstawiciela Europejskiego Banku Centralnego. Olli Rehn powiedział, że we wrześniu potrzebny jest znaczący pakiet luzowania polityki monetarnej. Dodał, że lepsze będzie działanie za duże niż za małe. Rynek stopy procentowej już teraz wycenia możliwość cięcia stóp o prawie 20 punktów bazowych.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

14 Aug 2019 16:00

Recesja na horyzoncie. Czym jest inwersja krzywej dochodowości?

14 Aug 2019 13:40

Inflacja szaleje, złoty traci na wartości, a RPP jest na wakacjach

14 Aug 2019 10:14

Trump poprawił nastroje na rynkach finansowych. Czy na długo?

13 Aug 2019 15:45

Fatalne nastroje inwestorów w Niemczech i strefie euro

13 Aug 2019 11:29

Popyt na złoto i srebro nie maleje

12 Aug 2019 17:00

Spekulanci przestają liczyć na mocnego dolara

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.