Inflacja w strefie euro, Europejski Bank Centralny i raport Bundesbanku wydają się głównymi tematami wydarzeń makroekonomicznych, które mogą wpływać na rynki finansowe w poniedziałek 19 sierpnia. Pojawiły się też informacje o przygotowywanym przez niemiecki rząd pakiecie stymulującym gospodarkę.
Z opublikowanych dziś danych ze strefy euro wynika, że roczna stopa inflacji w lipcu w strefie euro spadła do 1 proc. z 1,3 proc. w poprzednim miesiącu i poniżej wstępnych szacunków na poziomie 1,1 proc. Była to najniższa inflacja od listopada 2016 r. W rezultacie inflacja jeszcze bardziej oddaliła się od celu Europejskiego Banku Centralnego, co tylko może wzmagać oczekiwania na działanie EBC we wrześniu.
Już teraz oczekuje się, że 12 września EBC ogłosi nowe kroki mające na celu ożywienie gospodarki strefy euro, a większość ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg przewiduje przynajmniej obniżenie stopy depozytowej. Prezydent Mario Draghi zasygnalizował w zeszłym miesiącu, że wszystkie opcje są możliwe, w tym potencjalne ponowne rozpoczęcie łagodzenia ilościowego. Dla rynku nie byłoby dużym zaskoczeniem ponowne prowadzenie przez EBC programu QE, czyli kolejnego skupu aktywów.
Pomoc dla gospodarki może również przyjść ze strony niemieckiego rządu. Niemiecki bank centralny Bundesbank ostrzegł w swoim raporcie, że produkcja niemiecka pozostanie słaba w trzecim kwartale i może nadal nieznacznie spadać. To z kolei mogłoby przełożyć się na kolejny kwartał, w którym PKB Niemiec się skurczy. W takim przypadku moglibyśmy mówić już o recesji. Stąd też oprócz stymulacji monetarnej mówi się również o stymulacji fiskalnej.
W niedzielę minister finansów Olaf Scholz powiedział, że Niemcy są gotowe wydać dodatkowe 55 miliardów USD na kryzys gospodarczy. To poprawiło nastroje na rynkach, co przede wszystkim odzwierciedla poprawa notowań indeksów giełdowych. Niemiecki DAX wzrósł po południu o 1,5 proc. Wzrosły również amerykańskie indeksy giełdowe o ponad 1 proc. Dla rynków najważniejsza może być teraz realizacja pakietów pomocowych ze strony banku centralnego i polityków. Wcześniej to instytucje wyznaczały kierunek dla rynków, teraz zdaje się, że to rynki wywierają presję i na bankach centralnych i na politykach. Role się odwróciły.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.