Złoty systematycznie traci na wartości od początku lipca br. Do dziś złoty stracił do dolara ponad 5 proc., do euro prawie 4 proc.
Niższe tempo wzrostu gospodarczego, zagrożenie globalnym spowolnieniem gospodarczym wraz z recesją w Niemczech i możliwą recesją w Stanach Zjednoczonych, a także odpływ kapitału z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, który mógł zostać wywołany przez rewizję indeksu MSCI Emerging Markets, to wszystko mogło skumulować się i wpłynąć na słabość złotego. Jedną z pozytywnych informacji jest to, że rewizja MSCI EM odbędzie się na zamknięciu sesji 26 sierpnia, więc ten czynnik przestanie oddziaływać na PLN.
Wykres dzienny USD/PLN. Źródło: platforma Conotoxia.
Kurs USD/PLN wyznaczył dziś (22 sierpnia) nowy lokalny szczyt. Jest to kolejny najwyższy poziom od ponad dwóch lat, a dokładnie od kwietnia 2017 r. Złoty traci względem dolara w dość systematyczny sposób, który można opisać kanałem trendowym. Dopóki jego dolne ograniczenie nie zostanie pokonane, to ciężko będzie mówić o zmianie obserwowanego trendu. Kolejnym kluczowym poziomem są okolice 3,90 PLN, gdzie wcześniej znajdował się lokalny opór, a teraz lokalne wsparcie.
Złotemu również nie pomaga podejście Rady Polityki Pieniężnej, która przebywa na wakacyjnej przerwie i zbierze się ponownie we wrześniu. Tymczasem w czwartek poznaliśmy protokół po lipcowym posiedzeniu RPP. Jak się okazało, już wtedy został złożony wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Wniosek złożyli Eugeniusz Gatnar i Kamil Zubelewicz. Został on jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP, w tym prezesa Adama Glapińskiego.
Większość członków Rady wyraziła opinię, że biorąc pod uwagę aktualne informacje, prawdopodobna jest także stabilizacja stóp procentowych w kolejnych kwartałach. Podkreślali oni, że za stabilizacją stóp przemawia także utrzymująca się podwyższona niepewność dotycząca skali i trwałości osłabienia koniunktury w gospodarce światowej, a także jego przełożenia na krajową koniunkturę.
Paradoksalnie, jeśli w Polsce stopy procentowe nie będą obniżane, to powinna być to dobra wiadomość dla złotego, ponieważ do niedawna rynek stopy procentowej szacował szanse na cięcie stóp procentowych o ćwierć punktu procentowego na około 40 proc. To mogło wywrzeć dodatkową presję na PLN.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.