Wydarzeniem piątku jest przemówienie przewodniczącego Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych Jerome’a Powella podczas corocznego sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole.
Od 41 lat oddział Rezerwy Federalnej z Kansas City jest organizatorem i sponsorem sympozjum, na którym zbierają się bankierzy centralni, uczestnicy rynku finansowego, naukowcy, a także politycy. Omawiane są tam tematy dotyczące gospodarki Stanów Zjednoczonych i świata, a także podejście do polityki monetarnej. W tym roku motywem przewodnim będą wyzwania dla polityki monetarnej. Jest ich wiele, ponieważ obecnie na świecie ponownie mówi się o powszechnym pieniężnym luzowaniu. Pojawia się też pytanie, czy ma to sens, skoro gospodarki i inflacja przestały reagować na bodźce monetarne w taki sposób, jak przed kryzysem finansowym.
Przewodniczący Rezerwy Federalnej wystąpi dziś o godz. 16. Rynek stopy procentowej oczekuje, że Fed obetnie stopy procentowy trzykrotnie po 25 punktów bazowych do końca pierwszego kwartału 2020 r. Na koniec 2020 r. spodziewana jest jeszcze kolejna obniżka stóp procentowych. Prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych we wrześniu wynosi już 98 proc. Podsumowując, rynek liczy na nowy cykl obniżek stóp procentowych w USA, a Fed traktuje to jedynie jako korektę w cyklu zacieśniania polityki monetarnej.
Jeśli Jerome Powell w swoim przemówieniu zrezygnuje właśnie z określenia „korekta”, wspomni o możliwości ponownego skorzystania z niekonwencjonalnych narzędzi polityki monetarnej lub stwierdzi, że silny dolar amerykański przeszkadza we wzroście inflacji, mogą to być czynniki prowadzące do osłabienia amerykańskiego dolara. Z kolei podtrzymywanie zdania o korekcie w cyklu podwyżek może prowadzić do umocnienia USD, ponieważ rynek stopy procentowej mógłby zmniejszyć wycenę planowanych na najbliższy okres obniżek stopy procentowej.
Na rynku opcji walutowych obserwujemy relatywnie niską oczekiwaną zmienność kursu EUR/USD. Oznacza to, że inwestorzy z rynku opcji nie postrzegają dzisiejszego przemówienia jako wydarzenia istotnego dla kursu tej pary walutowej. Na rynku opcji utrzymuje się niedźwiedzi sentyment do euro. Obserwujemy więcej chętnych do ubezpieczenia się przed spadkiem euro niż przed jego wzrostem. Jest to także odzwierciedlone w kursie EUR/USD, który w piątkowe południe wyznacza nowe sierpniowe minima, zbliżając się do poziomu 1,1050.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.