Tylko od czerwca do końca sierpnia tego roku cena srebra wzrosła o blisko 30 proc., co wydaje się jedną z lepszych inwestycji w tym okresie. Dla porównania cena złota w tym samym czasie wzrosła o ok. 20 proc. Inna sprawa, że rynek srebra jest mniej płynny niż złota i dlatego nawet mniejszy kapitał może wpływać na istotny wzrost cen.
Zainteresowanie inwestorów rynkiem złota i srebra nie maleje ze względu na wciąż napiętą sytuację między Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Metale szlachetne wydają się naturalnym kierunkiem dla kapitału, który szuka bezpiecznych inwestycji i sposobu na przechowanie wartości pieniądza w niepewnych czasach. Na całym świecie spadają rentowności obligacji, co dodatkowo może powodować wzrost atrakcyjności złota i srebra. Metale te oczywiście nie są w ogóle oprocentowane, ale przy spadku oprocentowania bezpiecznych obligacji stają się wtedy bardziej atrakcyjne.
Wykres srebra, H4. Źródło: platforma Conotoxia
Na wykresie widać tak silny trend, że notowania pokonały nawet górne ograniczenie w kanale wzrostowym. To może potwierdzać determinację popytu i coraz większą skalę zakupów srebra. Pokonane górne ograniczenie w kanale trendowym może być obecnie najbliższym wsparciem dla srebra. Tymczasem długoterminowy opór może znajdować się w rejonie szczytów z 2017 r. przy poziomie 18,50 USD, do którego cena srebra wydaje się zbliżać się w szybkim tempie.
Spoglądając na historię ceny srebra, ostatni raz tak silny wzrost obserwowaliśmy na początku 2016 r. Wtedy srebro podrożało w siedem miesięcy o ponad 50 proc. Jeśli ta historia miałaby się powtórzyć, to przy podobnym wzroście cen miejscem docelowym mogłoby być ok. 21 USD.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.