Dolar wciąż w natarciu

03.09.2019 10:30|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dolar wydaje się piąć w górę już siódmy dzień z rzędu, co jest najdłuższą serią wzrostów od marca br. Amerykańska waluta wspięła się na najwyższy poziom od ponad dwóch lat.

Gdy na początku września Stany Zjednoczone wprowadziły kolejną turę ceł na chińskie towary, doszło do eskalacji konfliktu handlowego. Rynek i inwestorzy czekają teraz na nowe informacje o rozmowach przedstawicieli USA i Chin. Na razie wiadomo tyle, że strona amerykańska i chińska próbują ustalić harmonogram spotkania w tym miesiącu. Duża niepewność może powodować kolejny wzrost cen amerykańskich obligacji skarbowych. Kontrakty terminowe znajdują się na poziomach ostatni raz widzianych w drugiej połowie 2016 r. Chęć kupna całkiem wysoko oprocentowanego, w porównaniu do Europy, amerykańskiego długu przez inwestorów zagranicznych może również powodować wzrost popytu na dolara.

Wewnętrzna słabość euro i funta brytyjskiego także sprzyja ogólnemu umocnieniu USD. Europejskie waluty wciąż są pod presją bardzo słabych danych, widma brexitu bez umowy oraz możliwego istotnego luzowania polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny już w tym miesiącu. Kurs GBP/USD spadł poniżej 1,2000, czyli do najniższego poziomu od 2016 r. Premier Boris Johnson zaczął rozważać przyspieszone wybory, jeśli we wtorkowym głosowaniu parlament zablokuje możliwość wyjścia z Unii Europejskiej bez umowy. Politycy, którzy sprzeciwiają się brexitowi bez umowy, mają spróbować uchwalić we wtorek przepisy zmuszające premiera do wydłużenia terminu brexitu, jeśli nie dojdzie do porozumienia z Unii Europejskiej.

Z kolei kurs EUR/USD wydaje się zniżkować już siódmy dzień z rzędu, co jest najgorszą serią strat od prawie trzech lat. Wspólna waluta jest także narażona na skutki brexitu bez porozumienia. Byłoby to ciosem nie tylko dla Wielkiej Brytanii, ale również dla Unii i jej gospodarki, która zmaga się z o wiele większym spowolnieniem niż wcześniej oczekiwano.

W kalendarzu makroekonomicznym zaplanowano dziś publikację indeksów PMI dla przemysłu Kanady i Stanów Zjednoczonych – odpowiednio o godz. 15:30 i 15:45, a także raport ISM dla przemysłu USA o godz. 16:00. Dane te mogą być o tyle ciekawe, że wciąż znajdują się przy granicy 50 pkt. rozdzielającej spowolnienie od ekspansji w danym sektorze.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

2 wrz 2019 10:41

Kluczowe wydarzenia tygodnia (2-8 września)

30 sie 2019 12:10

Waluty z antypodów pod ogromną presją

29 sie 2019 10:45

Funt brytyjski nadal w trendzie spadkowym

28 sie 2019 11:29

Największa hossa na rynku srebra od trzech lat

27 sie 2019 13:34

EUR/USD – coraz bliżej zmiany trendu?

26 sie 2019 15:14

Globalna poprawa nastrojów na rynkach po kolejnej wypowiedzi Trumpa

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.