Coraz mniej chętnych do zakupu dolara amerykańskiego

10.09.2019 10:34|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Amerykańska waluta podczas ostatniej fali umocnienia ustanowiła nowe tegoroczne szczyty, a indeks dolara wspiął się do poziomów ostatnio obserwowanych w maju 2017 r. Od początku roku dolar podrożał o ok. 4 proc. Z kolei od początku 2018 r., gdy rozpoczął się rajd dolara, USD zyskał ok. 12 proc.

Rynek walutowy charakteryzuje się mniejszą zmiennością niż rynek akcji czy surowców, stąd możliwe, że takie zmiany procentowe nie robią dużego wrażenia, ale należy pamiętać, że z reguły na rynku forex występuje dźwignia finansowa, która zmiany procentowe może odpowiednio spotęgować — wedle założeń inwestora. Do inwestorów korzystających z dźwigni należą fundusze lewarowane. Jest to kategoria wyszczególniona przez amerykańską komisję CFTC w raportach COT, których zadaniem jest przedstawianie, jak wyglądają ich otwarte pozycje na kontraktach terminowych — w tym na kontrakcie na indeks dolara amerykańskiego.

O funduszach lewarowanych mówi się również, że są spekulantami, czyli interesuje ich głównie zysk wynikający ze zmiany kursu. I tak też fundusze do początku 2019 r. zwiększały swoją ekspozycję na pozycje długie w dolarze poprzez zwiększanie pozycji długich netto na kontraktach terminowych (pozycje długie mogące zarobić na wzroście USD przewyższały pozycje krótkie w coraz to większym stopniu). W styczniu 2019 r. fundusze lewarowane posiadały ponad 25 tys. pozycji długich więcej niż krótkich. Było to lokalne ekstremum.

Od tamtego czasu pozycje długie netto zaczęły spadać, aby według ostatnich danych znaleźć się na najniższym poziomie od lipca 2018 r. Z ponad 25 tys. pozycje długie netto spadły do zaledwie 770. Warto odnotować, że w tym czasie indeks dolara amerykańskiego wyznaczył nowe dwuletnie szczyty.

Pozycje długie netto funduszy lewarowanych i indeks dolara

Pozycje długie netto funduszy lewarowanych i indeks dolara. Źródło: tradingster.com

Tak duża rozbieżność między pozycjonowaniem spekulantów a notowaniami USD może zwrócić na siebie uwagę. Historia, która nie musi się oczywiście powtórzyć, pokazuje, że dywergencja prowadziła często do długoterminowej zmiany trendu. Fundusze lewarowane w ostatnim czasie wręcz sprzedawały nowe szczyty, otwierając coraz więcej pozycji krótkich, co może powodować zapalenie się czerwonej lampki ostrzegawczej, jeśli chodzi o obecną siłę dolara.

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

9 wrz 2019 10:51

Kluczowe wydarzenia tygodnia (9-15 września)

6 wrz 2019 11:59

Dane z amerykańskiego rynku pracy bez większego wpływu na dolara

6 wrz 2019 10:50

Spadek zapasów ropy podbił ceny surowca

5 wrz 2019 9:17

Od 10 lat ryzyko kryzysu nie było tak wysokie – co to oznacza dla inwestora?

4 wrz 2019 10:20

Hossa metali szlachetnych wciąż trwa

3 wrz 2019 10:30

Dolar wciąż w natarciu

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.