Zmienność na głównych parach walutowych z dolarem amerykańskim nie wzrosła w sposób istotny po publikacji danych z rynku pracy. NFP, stopa bezrobocia czy zmiana przeciętnego wynagrodzenia już od wielu miesięcy nie są w stanie wpłynąć na większe wahania kursów walut.
Swego czasu publikacje, zwykle w pierwszy piątek miesiąca, powodowały ogromną zmienność. Kursy par z dolarem amerykańskim zmieniały się w sposób gwałtowny, a inwestorom podnosił się poziom adrenaliny. Aktualnie dane z rynku pracy są bardzo istotne dla gospodarki amerykańskiej, ale już coraz mniej istotne dla inwestorów na rynku walutowym pod kątem generowania zmienności.
Z opublikowanych przez Bureau of Labor Statistics w piątek 6 września danych wynika, że całkowite zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło w sierpniu o 130 tys., a stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie 3,7 proc. Konsensus rynkowy zakładał wzrost miejsc pracy o 160 tys., zatem obecna publikacja była nieco poniżej oczekiwań rynku. W rezultacie dolar nieznacznie stracił na wartości przy bardzo małej zmienności. Kurs EUR/USD zbliżył się do poziomu 1,1050, a USD/PLN pozostał w rejonie 3,93.
Jak podało BLS, w sierpniu średnie godzinowe zarobki wszystkich pracowników w sektorze poza rolnictwem wzrosły o 11 centów – do 28,11 USD, po 9-centowym wzroście zarówno w czerwcu, jak i lipcu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy średnie godzinowe zarobki wzrosły o 3,2 proc. Konsensus rynkowy zakładał odczyt na poziomie 3,1 proc.
Rynek stopy procentowej wciąż z ponad 90-procentowym prawdopodobieństwem wycenia, że 18 września Fed obniży stopy procentowe z 2,00-2,25 do 1,75-2,00 proc. Po dzisiejszych danych widzimy, że rynek pracy w USA wciąż pozostaje mocny, konsumenci nadal są w bardzo dobrych nastrojach, a płace rosną szybciej niż inflacja. Tym samym dopiero realne przełożenie wojny handlowej np. na spadek zatrudnienia lub płac mógłby być dodatkowym argumentem dla rynku za poważniejszym działaniem Fed.
Inwestorzy dziś będą jeszcze czekać na godz. 18:30. Wtedy ma rozpocząć się przemówienie przewodniczącego Fed Jerome’a Powella. Powell i Thomas Jordan, prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego, wezmą udział w dyskusji podczas spotkania zorganizowanego przez Swiss Institute of International Studies, w Zurychu, w Szwajcarii.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.