Na ten dzień rynek i inwestorzy czekali już od dłuższego czasu, a oczekiwania przed wrześniową decyzją Europejskiego Banku Centralnego stale rosły. Możliwa recesja w Niemczech, wojna handlowa między USA i Chinami, brexit — to wszystko wydarzenia, które mogą prowadzić do wznowienia potężnej stymulacji monetarnej w strefie euro, na którą dziś rynki czekają.
W czwartek, 12 września EBC ma przedstawić nowe działania mające na celu pobudzić inflację w strefie euro oraz gospodarkę. Jednak nie można być do końca pewnym, czy uda się spełnić wszystkie oczekiwania rynku. Konsensus zakłada obniżkę stopy depozytowej z 10 punktów bazowych do -0,5 proc. i wznowienie programu QE o wartości 30 mld euro miesięcznie. Z tym ostatnim może być dość duży problem. M.in. szefowie banków centralnych Niemiec, Francji, Holandii i Austrii wyrazili sceptycyzm co do potrzeby wprowadzenia luzowania ilościowego. Ich zdaniem, jako że QE jest najpotężniejszą bronią EBC, narzędzie to powinno być zarezerwowane na prawdziwy kryzys i recesję, a nie spowolnienie gospodarcze. Mario Draghi będzie miał zatem niełatwe zadanie, aby przekonać większość do tego pomysłu. To może być jedno z kluczowych rozczarowań dla rynku. Jeśli tak by się stało, to euro mogłoby się umocnić, a rentowności długu, zamiast spaść, mogłyby wzrosnąć.
Należy pamiętać również o zakończeniu kadencji Maria Draghiego wraz z końcem października. Niewykluczone zatem, że Rada Prezesów poczeka z konkretnymi decyzjami, które mogłyby wiązać ręce obecnej szefowej MFW, a przyszłej szefowej EBC, do zmiany władzy na tym stanowisku. Możliwe jest również zapowiedzenie QE, ale bez szczegółów, które poznamy dopiero później. Tymczasem obniżenie stopy depozytowej, które wydaje się najłatwiejszą decyzją, może uderzyć w sektor bankowy. Każda decyzja EBC może nieść za sobą pewne skutki uboczne.
Stąd być może tak duża niepewność na rynku, którą widzimy po tym, co dzieje się na rynku opcji walutowych. Cena zabezpieczenia się przed dzisiejszym wahaniem kursu EUR/USD jest najwyższa od stycznia. W konsekwencji rynek również wycenia, że zmienność podczas dzisiejszej decyzji może być ponadprzeciętna. Warto się przygotować przed godziną 13:45 na większy zakres wahań par walutowych z euro oraz należy pamiętać, że rynek postawił EBC poprzeczkę bardzo wysoko. Oprócz decyzji o godzinie 14:30 będzie mieć miejsce konferencja prasowa Maria Draghiego.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.