Wydarzenia na rynku ropy przykuły uwagę inwestorów na początku tygodnia, jednak nie należy zapominać o kolejnych istotnych wydarzeniach, jakie są dopiero przed nami, w tym decyzji Fed w sprawie stóp procentowych. Oprócz ropy warto zwrócić uwagę także na rynek walutowy, gdzie sytuacja na jenie, euro, funcie i dolarze australijskim wygląda bardzo interesująco.
Do szerszego omówienia możliwych działań amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz oczekiwań rynku przejdziemy w jutrzejszym komentarzu, jednakże już dziś sygnalizujemy, że dwudniowe posiedzenie Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku właśnie się zaczyna. Dane z amerykańskiej gospodarki, które poznaliśmy w pierwszej połowie września, sugerują, że w sprzedaży detalicznej czy inflacji wciąż nie obserwujemy rozczarowań. Tylko sektor produkcyjny wydaje się mieć kiepsko, a poza tym gospodarka USA nie wykazuje większych oznak spowolnienia. Stąd też nawet rynek stopy procentowej, który szacował na początku września aż pięć obniżek stóp procentowych do 2020 r., teraz zmniejszył swoje oczekiwania do niecałych czterech obniżek. Obniżenie oczekiwań odnośnie cięcia stóp w USA, a także wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie zdaje się w tym momencie czynnikiem wspierającym USD.
Po ubiegłotygodniowej decyzji Europejskiego Banku Centralnego, który zrobił, co mógł, aby ratować europejską gospodarkę, kurs EUR/USD wzrósł powyżej 1,1100. Tam też znajdował się techniczny opór w postaci linii trendu poprowadzonej po wcześniejszych szczytach.
EUR/USD wykres dzienny. Źródło: platforma Conotoxia
Jednak wciąż aktualną pozostaje formacja podwójnego dna oraz formacja outside bar. Stąd decyzja Fed może być kluczowa dla rozstrzygnięcia dalszych losów EUR/USD. Z jednej strony silne wsparcie, a z drugiej kluczowy opór. Być może po decyzji Fed zobaczymy próbę pokonania jednego lub drugiego, aby następnie mógł rozwinąć się większy trend.
Jedną z ciekawszych walut jest również dolar australijski. Kurs AUD/USD w ostatnich dwóch tygodniach bardzo mocno wzrósł po wcześniejszych silnych spadkach. Niemniej jednak gorsze dane o produkcji przemysłowej z Chin, które są kluczowym partnerem handlowym Australii i gołębia retoryka banku centralnego sprawiają, że trwałość wzrostów AUD staje pod znakiem zapytania. Rynek stopy procentowej szacuje, że RBA obetnie główną stopę procentową z 1 proc. do 0,75 proc. w terminie trzech miesięcy.
Zatem oprócz rynku ropy początek tygodnia przynosi także ciekawe wydarzenia na rynku walutowym, które dopiero mogą nabierać tempa.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.