Reserve Bank of New Zealand (RBNZ), a więc bank centralny Nowej Zelandii nie zmienił stóp procentowych na posiedzeniu kończącym się 25 września. Główna stopa procentowa zgodnie z oczekiwaniami rynku pozostała na poziomie 1 proc., a dolar nowozelandzki umocnił się po tej decyzji.
Rynek stopy procentowej szacował z prawdopodobieństwem zaledwie nieco ponad 20 proc. możliwość obniżki stóp procentowych, o czym pisaliśmy w poniedziałkowym komentarzu. Stąd nie oczekiwano niczego szczególnego po tym posiedzeniu. Niemniej jednak kurs NZD/USD znajduje się w szczególnym miejscu i dlatego też warto zwrócić uwagę na to, co dzieje się na antypodach.
Warto przypomnieć, że RBNZ obniżył główną stopę procentową z i tak historycznie niskiego poziomu 1,75 proc. do 1,5 proc. w maju, a następnie ściął ją o 50 punktów bazowych w sierpniu z 1,5 do 1,0 proc. W oświadczeniu stwierdzono, że nowe informacje nie uzasadniają istotnej zmiany perspektyw polityki pieniężnej. Zatrudnienie jest na poziomie zbliżonym do maksymalnego zrównoważonego poziomu, a inflacja pozostaje w docelowym zakresie, ale poniżej 2 proc.
Główne obawy dla banku centralnego nie zmieniły się. Światowy handel i inne napięcia polityczne pozostają na wysokim poziomie i nadal podważają perspektywy globalnego wzrostu, osłabiając popyt na towary i usługi Nowej Zelandii. W Nowej Zelandii zaufanie przedsiębiorstw pozostaje niskie, częściowo odzwierciedlając niepewność i niską rentowność w niektórych sektorach, co ma wpływ na decyzje inwestycyjne.
Globalne długoterminowe stopy procentowe pozostają w pobliżu historycznie niskich poziomów, co jest zgodne z niską oczekiwaną inflacją i stopami wzrostu w przyszłości. W związku z tym można oczekiwać, że stopy procentowe w Nowej Zelandii będą dłużej niskie – dodano w oświadczeniu.
Część inwestorów oczekiwała jednak najprawdopodobniej bardziej gołębiego oświadczenia RBNZ, gdyż fundusze lewarowane miały zamykać pozycje krótkie, co wydaje się prowadzić do wzrostu kursu NZD/USD nawet mimo silnego dolara na szerokim rynku. NZD/USD walczy o obronę czteroletniego minimum, które wypada pod poziomem 0,6250.
Wykres tygodniowy NZD/USD. Źródło: platforma Conotoxia
W 2015 r. w tym rejonie zakończył się silny trend spadkowy stąd z analizy technicznej ten rejon może również obecnie być kluczowy do obserwacji obecnie, gdyż stanowi istotne techniczne wsparcie.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.