Ropa staniała wraz z szansami na wzrost produkcji

24.09.2019 10:43|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Cena ropy naftowej na światowych rynkach gwałtownie wzrosła w połowie września po informacjach o atakach na rafinerie Arabii Saudyjskiej należące do państwowego giganta Saudi Aramco. Z dnia na dzień doprowadziło to do spadku światowej produkcji o ok. 5 proc. Wtedy też zastanawiano się, kiedy produkcja ropy wróci do poziomów sprzed ataku oraz jak będzie wyglądać ochrona obiektów związanych z infrastrukturą naftową.

Arabia Saudyjska bardzo szybko radzi sobie z usuwaniem skutków ataków, których celem była m.in. największa rafineria na świecie. Saudowie założyli, że uda im się przywrócić pełną produkcję do końca września. Utrzymanie tego terminu nie jest takie pewne, ale postępy we wznowieniu produkcji są widoczne. Jak podają agencje informacyjne, Saudi Aramco przywraca większość rafinerii do pełnej produkcji po wcześniejszym ograniczeniu. Powrót podaży zdaje się wpływać na rynek ropy, która potaniała do 58 USD za baryłkę WTI. Oczekuje się, że dane o zmianie zapasów, które zostaną opublikowane 24 września, pokażą spadek zapasów w USA o 600 tys. baryłek.

Wrzesień może być miesiącem z największym wzrostem cen ropy naftowej od czerwca, gdy USA, Francja i Wielka Brytania oskarżyły o ataki Iran, a Amerykanie zwiększyli zaangażowanie militarne w Arabii Saudyjskiej. Istotna jest również możliwa eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie. Po atakach na tankowce, ropociągi i rafinerie niewykluczone są kolejne uderzenia. To powoduje zwiększoną niepewność na rynku ropy naftowej.

Wykres ropy WTI, D1. Źródło: platforma Conotoxia

Wykres ropy WTI, D1. Źródło: platforma Conotoxia

Na wykresie istotne wsparcie dla ceny ropy WTI wydają się okolice 58 USD oraz 56,77 USD, gdzie wcześniej cena wyznaczała lokalne miejsca oporu. Przy obecnej sytuacji wydaje się, że cena ropy może nadal znajdować się na relatywnie wysokich poziomach, ponieważ wszystkie ryzyka nie zostały jeszcze zażegnane.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

23 wrz 2019 10:50

Kluczowe wydarzenia tygodnia (23-29 września)

20 wrz 2019 9:59

Nadzieje na porozumienie w sprawie brexitu umocniły funta

19 wrz 2019 9:57

Fed kontynuuje zachowawcze obniżki stóp procentowych

18 wrz 2019 11:48

Wszystkie oczy zwrócone na Fed

17 wrz 2019 10:25

Sytuacja na rynku walutowym staje się coraz ciekawsza

16 wrz 2019 11:59

Ogromny wzrost cen ropy po atakach na rafinerie

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.