Dolar nowozelandzki jedną z ciekawszych walut

26.09.2019 10:32|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dolar Nowozelandzki (NZD) zyskuje dziś najwięcej spośród głównych walut, umacniając się o poranku do USD o ok. 0,5 proc.

Wzrost kursu nastąpił po wypowiedziach szefa banku centralnego Nowej Zelandii. Adrian Orr powiedział, że jest zadowolony z wyniku sierpniowej obniżki stóp procentowych i dodał, że zgodnie z obecnym poglądem Reserve Bank of New Zealand (RBNZ) nie będzie potrzebować niekonwencjonalnych narzędzi polityki monetarnej. Przy skutecznym oddziaływaniu obniżki stóp procentowych potrzeba np. skupu aktywów w Nowej Zelandii zdecydowanie zatem zmalała, co rozczarowało rynkowe niedźwiedzie.

Jak podają agencje informacyjne, sprzedający NZD rozpoczęli gwałtowne zakupy, aby pokryć swoje krótkie pozycje, gdyż zmniejszyły się szanse na dalsze luzowanie polityki monetarnej. I tutaj przechodzimy do sedna, że jest, co pokrywać, jeśli chodzi o pozycje krótkie na NZD. Możemy to zobaczyć na podstawie raportu COT publikowanego przez amerykańską komisję CFTC.

Pozycje netto inwestorów niekomercyjnych na kontraktach terminowych na NZD

Pozycje netto inwestorów niekomercyjnych na kontraktach terminowych na NZD. Źródło: tradingster.com

Według tych danych takiej przewagi pozycji krótkich nad długimi wśród spekulantów, jaką teraz obserwujemy, nie było od przynajmniej dekady. Oznacza to bardzo niedźwiedzi sentyment lub też bardzo duży poziom wyprzedania NZD. Wtedy zawsze warto zadać sobie pytanie, kto jeszcze może sprzedawać, skoro tylu już sprzedało – w tym przypadku kontrakt na NZD.

Taka przewaga pozycji krótkich w momencie zmiany warunków rynkowych i nastawienia np. banku centralnego może prowadzić do zjawiska tzw. short squeeze, czyli bardzo szybkiego zamykania pozycji krótkich przez odkupywanie kontraktów. Koniec końców „short squeeze” może prowadzić do gwałtownego wzrostu ceny instrumentu bazowego, a w przypadku NZD jest, co zamykać, jeśli chodzi o pozycje krótkie.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

25 wrz 2019 11:08

NZD mocniejszy po decyzji banku centralnego

24 wrz 2019 10:43

Ropa staniała wraz z szansami na wzrost produkcji

23 wrz 2019 10:50

Kluczowe wydarzenia tygodnia (23-29 września)

20 wrz 2019 9:59

Nadzieje na porozumienie w sprawie brexitu umocniły funta

19 wrz 2019 9:57

Fed kontynuuje zachowawcze obniżki stóp procentowych

18 wrz 2019 11:48

Wszystkie oczy zwrócone na Fed

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.