Kurs EUR/USD w ostatnich tygodniu września spadł do najniższego poziomu od wiosny 2017 r. W rezultacie trend zapoczątkowany na początku 2018 r. był kontynuowany, a kurs przekroczył poziom 1,1000 i zbliżył się do luki cenowej, która powstała podczas wyborów we Francji.
To był pamiętny dzień dla rynków finansowych, a zwłaszcza dla euro, kiedy inwestorzy czekali na wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji, która miała miejsce 23 kwietnia 2017 r. Wtedy też istniały obawy o to, że Marine Le Pen zdobędzie większość głosów i finalnie wygra z Emmanuelem Macronem. Strach na rynku był tak wielki, że inwestorzy ponadprzeciętnie ubezpieczali się przed spadkiem wartości euro, tym samym podbijając oczekiwania dla zmienności.
Gdy wszystko stało się już jasne, że Emmanuel Macron zyskał ponad 24 proc. głosów, a Marine Le Pen nieco ponad 21 proc. euro odetchnęło z ulgą i zobaczyliśmy lukę na otwarciu rynku o wielkości prawie 200 pipsów. W zasadzie później kurs EUR/USD już tylko piął się w górę. Teraz notowania wracają do tego miejsca, do luki z pierwszej tury wyborów we Francji, co dla części uczestników rynku może być miejscem docelowym dla spadków.
Kurs EUR/USD, wykres tygodniowy. Źródło: platforma Conotoxia
Z punktu widzenia wykresu przedział cen 1,0720-1,0840 może być istotnym wsparciem, gdyż w tym przedziale została wyznaczona luka cenowa w kwietniu 2017 r. Jest ona na tyle znaczących rozmiarów, że może zwrócić na siebie uwagę większej ilości uczestników rynku - zwłaszcza długoterminowych inwestorów.
Euro tego tygodnia nie może zaliczyć do udanych ze względu na chociażby słabe dane PMI z początku tygodnia, które tylko potwierdziły słabość europejskiej gospodarki i jeszcze głębszą recesję w sektorze przemysłowym oraz pogorszenie koniunktury w sektorze usługowym. Wydaje się, że trwała poprawa danych ze strefy euro wskazująca na to, że dno jest za nami, mogłaby wspomóc wspólną walutę, a to może zbiec się wraz z osiągnięciem przez EUR/USD wyznaczonej strefy wsparcia.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.