W tygodniu rozpoczynającym się 7 października czeka nas przede wszystkim publikacja protokołów z ostatnich posiedzeń amerykańskiej Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego. Obydwa banki centralne zdecydowały ostatnio o ponownej stymulacji monetarnej, a w protokołach mogą znaleźć się wskazówki do kolejnych działań.
Fed już drugi raz obniżył stopy procentowe w tym roku i rynek oczekuje, że zrobi to po raz trzeci na październikowym posiedzeniu, gdyż szanse na cięcie stóp procentowych przekraczają 80 proc. Inwestorzy będą chcieli poznać bardziej szczegółowe podejście członków FOMC do dalszej ścieżki kreowania polityki monetarnej w USA, co może być zawarte w protokole z ostatniego posiedzenia, który zostanie opublikowany w środę 9 października o godz. 20.
Z ostatnich danych wiemy już, że spowolnienie w sektorze produkcyjnym dotknęło także i USA. Silny dolar jeszcze bardziej pogarsza warunki dla eksportu Stanów Zjednoczonych. Z kolei trwająca wojna handlowa, która również teraz będzie toczona także z Unią Europejską, zdaje się zwiększać ryzyko pogorszenia wzrostu. Niewykluczone więc, że wskaźnik zaufania Uniwersytetu Michigan, który zostanie opublikowany w piątek 11 października o godz. 16, może wskazać niższą wartość od oczekiwanej.
Z kolei dane o inflacji ze Stanów Zjednoczonych, które zostaną opublikowane w czwartek 10 października o godz. 14:30, nie powinny wskazywać na znaczące odchylenie od konsensusu. Tym samym inflacja w USA pozostaje relatywnie blisko celu Fed, a więc do momentu, gdy znacząco nie wzrośnie, to Rezerwa Federalna może mieć miejsce na dalsze luzowanie polityki monetarnej.
10 października o godzinie 13:30 zostanie opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia EBC, a jego znaczenie będzie podobne do publikacji protokołu z USA. Inwestorzy będą doszukiwać się w nim kształtu prowadzonej polityki monetarnej w strefie euro. Warto również pamiętać o danych z Niemiec. W tym tygodniu we wtorek 8 października o godz. 8 zostanie opublikowana dynamika produkcji przemysłowej.
Tymczasem w Kanadzie w piątek pojawi się raport z tamtejszego rynku pracy, który może mieć istotny wpływ na notowania dolara kanadyjskiego. Jeśli dane wskażą na pogorszenie sytuacji na rynku pracy ze względu na pesymistyczne podejście do globalnego wzrostu spowodowane wojną handlową, to mogą zwiększyć się szanse na cięcie stóp procentowych przez Bank Kanady do końca roku.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.