Funt brytyjski jest dziś najmocniejszą walutą o poranku wśród głównych walut świata notowanych wobec amerykańskiego dolara. W zasadzie dziś podczas sesji azjatyckiej zmienność była niewielka, a wahania nie przekroczyły 0,15 proc., oprócz wspomnianego funta, który w pewnym momencie zyskiwał do USD 0,7 proc.
W rezultacie kolejnych informacji w sprawie brexitu kurs pary GBP/USD zbliżył się do okrągłego poziomu 1,2700. Przypomnijmy, że wraz z końcem października Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską, a warunki rozwodu nie zostały jeszcze ustalone. Tak jak to miało miejsce przed poprzednim przesunięciem terminu brexitu, tak i teraz wszystko jest przygotowywane na ostatnią chwilę. Oczywiście zmiana władzy na Wyspach Brytyjskich w międzyczasie może oznaczać, że tym razem brexit nastąpi z porozumieniem lub bez niego.
Optymizm, który pojawił się o poranku na funcie brytyjskim, wynikał z informacji płynących od Michela Barniera — głównego negocjatora w sprawie brexitu UE. Z jego wypowiedzi wynika, że umowa jest możliwa w tym tygodniu, ale rozmowy są trudne. Z kolei reporter RTE, Tony Connelly, pisze o tym, że Wielka Brytania ma dziś rano przedstawić nowe propozycje dotyczące brexitu. Mają one zostać przedstawione na spotkaniu z negocjatorami Komisji Europejskiej w Brukseli.
Wygląda na to, że rozwiązanie w sprawie brexitu jest bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, co przekłada się także na rynek opcji walutowych. Inwestorzy długo nie zastanawiając się, zaczęli kupować opcje i tym samym podnieśli oczekiwaną zmienność. Dla opcji tygodniowych implikowana zmienność wzrosła czwarty dzień z rzędu do 18,1 proc., a więc do najwyższego poziomu od 29 marca. Spoglądając na rozkład opcji put i call, inwestorzy zdecydowanie bardziej kupują opcje call, a więc takie, które mogą zyskać w momencie wzrostu kursu GBP/USD. Zatem kierunek ten jest szacowany przez inwestorów opcyjnych na dwa tygodnie przed brexitem.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.