Australijska waluta (AUD) zyskuje dziś rano najwięcej wśród głównych waluty świata w relacji do dolara amerykańskiego. Wydaje się, że to efekt opublikowanych dziś w nocy danych z australijskiego rynku pracy, które zmniejszyły prawdopodobieństwo dalszego luzowania polityki monetarnej przez RBA.
Opublikowane dziś w nocy dane dotyczące stopy bezrobocia wskazały na to, że we wrześniu bezrobocie w Australii wyniosło 5,2 proc. wobec konsensusu rynkowego na poziomie 5,3 proc. Co więcej, liczba bezrobotnych spadła o 8100, a zatrudnienie wzrosło o 14700. Liczba osób poszukujących pracy w pełnym wymiarze zmniejszyła się o 4600 do 448500, a liczba osób poszukujących pracy w niepełnym wymiarze zmniejszyła się o 3600 do 221100.
W konsekwencji lepszych danych dolar australijski wzrósł w stosunku do wszystkich głównych walut, ponieważ rynkowa wycena obniżki stóp procentowych przez Reserve Bank of Australia w przyszłym miesiącu spadła do 20 proc. z 40 proc. przed danymi z rynku pracy. Malejąca podaż pracy i powrót stopy bezrobocia do poziomu 5,2 proc. może być korzystną informacją dla RBA i dla inwestorów. Choć obniżek w Australii nie można jeszcze wykluczyć, to warto zwrócić uwagę na fakt, że w USA szanse na cięcie są nadal bardzo duże, a w Australii zmalały. To z kolei może wspierać kurs AUD/USD.
Pozycje długie netto wśród inwestorów niekomercyjnych na kontrakcie na dolara australijskiego. Źródło: tradingster.com
Warto również odnotować, że mimo dalszego spadku AUD w 2019 r. spekulacyjnie nastawieni do rynku inwestorzy nie zwiększali swojego zaangażowania w pozycje, które mogą zyskać na dalszym spadku kursu. Może to oznaczać, że przy obecnych cenach obstawianie kontynuacji spadków AUD/USD może być mało opłacalne.
Tego typu dywergencje między ceną a pozycjonowaniem inwestorów często przekładały się na zmiany tendencji. Oczywiście mowa tu o trendach długoterminowych, więc i zmiany również nie następują z dnia na dzień, ale warto zwrócić uwagę na ten rynek i możliwe wyczerpywanie się trendu spadkowego.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.