Ropa naftowa – możliwy największy tygodniowy wzrost od ponad miesiąca

25.10.2019 10:44|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Tylko w tym tygodniu cena baryłki ropy typu WTI wzrosła o ponad 4 proc., a od początku października i ceny minimalnej na poziomie 51 USD wzrost wyniósł ok. 10 proc. W konsekwencji zostało obronione bardzo istotne wsparcie na rynku ropy, które zatrzymywało spadki trzykrotnie.

Oil WTI, H4

Wykres ropy WTI, H4. Źródło: platforma Conotoxia

Na wykresie cena zaczęła tworzyć formację przypominającą trójkąt rozszerzający się, gdzie jego podstawą są okolice 51 USD, a górne ograniczenie jest poprowadzone po ostatnich szczytach. Stąd też do momentu, gdy wsparcie nie zostanie pokonane, to możliwy jest wzrost aż w rejon 64 USD, gdzie przebiega linia lokalnego oporu. Wydaje się, że dopiero silny atak podaży na 51 USD mógłby prowadzić do kontynuacji spadków, które zostały zapoczątkowane w drugiej połowie kwietnia. Niemniej jednak do wypełnienia formacji trójkąta prostokątnego rozszerzającego się brakuje właśnie jednego ruchu wzrostowego. Teoretycznie dopiero po jego zrealizowaniu można spodziewać się większych spadków cen ropy.

Za aktualnymi podwyżkami z jednej strony ma stać spadek zapasów w Stanach Zjednoczonych, a z drugiej strony awaria kluczowego rurociągu na Morzu Północnym. System rurociągów został zamknięty z powodu awarii zasilania. Tymczasem w USA zapasy ropy naftowej w ubiegłym tygodniu niespodziewanie spadły o 1,7 mln baryłek. Był to pierwszy spadek zapasów po pięciu tygodniach systematycznych wzrostów. Co więcej, całkowite zapasy ropy naftowej i produktów naftowych w USA, z wyłączeniem strategicznej rezerwy ropy naftowej, spadły w ubiegłym tygodniu o 9 mln baryłek do najniższego poziomu od maja, wynika z danych Energy Information Administration.

Spadek zapasów i awaria na Morzu Północnym przyćmiły kolejne bardzo słabe dane z Niemiec oraz z Azji, które z kolei mogą prowadzić do zmniejszenia popytu na ropę i tym samym mogą wpływać niekorzystnie na wzrost jej cen. Aby do tego jednak nie dopuścić, przedstawiciele krajów OPEC już w grudniu będą dyskutować o podtrzymaniu programu cięcia produkcji. Jednak rosyjski minister energii Alexander Novak powiedział w tym tygodniu, że żaden z członków OPEC+ nie przedstawił propozycji zmiany obowiązujących warunków umowy.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

24 paź 2019 10:57

Inwestorzy skupieni na bankach centralnych. Czas na EBC i FED

23 paź 2019 1:15

Riksbank przykuwa uwagę inwestorów. Spodziewana większa zmienność SEK

22 paź 2019 11:13

Sądny wtorek dla funta i brexitu?

21 paź 2019 10:25

Kluczowe wydarzenia tygodnia (21-27 października)

18 paź 2019 10:30

Najlepsza passa funta od stycznia 2018 r. Spodziewana ogromna zmienność

17 paź 2019 10:21

Dolar australijski liderem o poranku

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.