Za nami decyzja banku centralnego Szwecji – Riksbanku, o którym wspominaliśmy we wczorajszym komentarzu. Zgodnie z oczekiwaniami inwestorów z rynku opcji walutowych zmienność na SEK zdecydowanie wzrosła, a korona umocniła się po oświadczeniu Riksbanku. Przed nami posiedzenie EBC i przyszłotygodniowy Fed.
Korona szwedzka umocniła się do euro i do dolara o ok. 0,8 proc. zaraz po decyzji Riksbanku, zgodnie z którą główna stopa procentowa nadal będzie wynosić -0,25 proc. Natomiast zgodnie z wydanym oświadczeniem stopa procentowa może wzrosnąć w grudniu tego roku lub na początku roku przyszłego. Jednak ewentualne dalsze podwyżki będą dokonywane w wolniejszym tempie niż w poprzedniej prognozie z powodu pogorszenia nastrojów i niskich stóp procentowych za granicą.
Inwestorzy odczytali jednak komunikat jako bardziej jastrzębi, gdyż być może część z nich spodziewała się tego, że Riksbank porzuci „forward guidance” i nie będzie już wspominać o możliwej podwyżce za dwa miesiące. Dodano, że gospodarka weszła w spokojniejszą fazę, a inflacja jest blisko celu 2 proc.
Dla kursu EUR/SEK, ale także i dla pozostałych par z euro istotnym wydarzeniem na czwartek 24 października będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego i konferencja prasowa. Będzie to ostatnie posiedzenie z udziałem Mario Draghiego, jako szefa tej instytucji, który piastował to stanowisko przez 8 lat. Z tego względu zdaje się, że nie zapadną żadne kluczowe decyzje, gdyż te pojawiły się na poprzednim posiedzeniu. Mario Draghi w ten sposób przekaże stery EBC Christine Lagarde.
Spoglądając na oczekiwania inwestorów, możemy zauważyć spadek popytu na opcje call na parę EUR/USD, co może odzwierciedlać obawy, że Mario Draghi zachowa gołębi ton na swojej ostatniej konferencji prasowej jako prezes EBC. Rynek oczekuje, że Rada Prezesów nie wprowadzi żadnych zmian, a Draghi powinien zintensyfikować apele do władz regionalnych o wsparcie fiskalne w celu uzupełnienia polityki pieniężnej.
Zauważalnie rośnie oczekiwana zmienność dla opcji tygodniowych, gdyż te pokrywają już decyzję Fed, która zapadnie 30 października. Co więcej, przeważają w tym okresie kupujący opcje call, a więc inwestorzy, którzy spodziewają się wzrostu kursu EUR/USD. Z kolei na rynku stopy procentowej mamy 93,5 proc. szans na to, że Fed obetnie stopę funduszy federalnych na koniec października, co może mieć przełożenie na notowania dolara amerykańskiego i jego ewentualną słabość.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.