Koniec października i początek listopada zapowiada się bardzo interesująco, jeśli chodzi o wydarzenia rynkowe, ponieważ nie zabraknie najistotniejszych publikacji. Co więcej, publikacje te będą się pojawiać jedna po drugiej, stopniując emocje, jakie mogą się wtedy na rynku pojawić i wpłynąć na notowania poszczególnych walut, ale zwłaszcza na USD.
Rozpoczynający się tydzień przyniesie dwa główne wydarzenia, którymi zazwyczaj żyją rynki finansowe. Mowa o decyzji Fed w sprawie stóp procentowych oraz o danych z amerykańskiego rynku pracy, w tym o zmianie zatrudnienia w sektorach poza rolnictwem (NFP – non-farm payrolls). W ujęciu historycznym nie ma ważniejszych wydarzeń makroekonomicznych dla dolara amerykańskiego. W tym tygodniu jedna publikacja nastąpi zaraz po drugiej.
Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku zdecyduje o stopach procentowych w środę 30 października o godz. 19:00 (dane z USA będą publikowane godzinę wcześniej ze względu na to, że w Stanach Zjednoczonych czas z letniego na zimowy zmienia się później niż w Europie). W piątek 1 listopada o godz. 13:30 zobaczymy dany z rynku pracy USA.
Fed najprawdopodobniej po raz trzeci z kolei obetnie stopę funduszy federalnych i tym samym wyłamie się ze stwierdzenia, że obniżki miały być jedynie korektą w cyklu. Teraz wydają się czymś o wiele poważniejszym. Spowolnienie popytu krajowego, słabsza presja płacowa i malejące oczekiwania inflacyjne sugerują, że w nadchodzących miesiącach konieczne mogą być dalsze działania. Według rynku stopy procentowej istnieje 93 proc. szans na cięcie stóp w USA w środę. Obraz spowalniającej gospodarki USA może być zauważalny także w danych z rynku pracy, gdzie szacuje się, że NFP wyniesie ok. 90 tys. Byłby to najniższy odczyt od czerwca 2019 r.
Dla strefy euro bardzo istotne będą dane o PKB z III kwartał oraz dane o inflacji w październiku. PKB w III kwartale miało wzrosnąć o 0,1 proc. k/k i 1,2 proc. r/r. Jeśli faktycznie gospodarka strefy euro urosła tylko o 0,1 proc. k/k, to byłby to najgorszy wynik od 2014 r. Tymczasem inflacja w październiku w strefie euro mogła spaść do najniższego poziomu od 2016 r., a więc do 0,7 proc. z 0,8 proc. miesiąc wcześniej. Dane o PKB i inflacji zostaną opublikowane w czwartek 31 października o godz. 11:00.
W Wielkiej Brytanii sytuacja zmienia się nieustannie. Obecnie premier Boris Johnson chce doprowadzić do głosowania w poniedziałek 28 października w sprawie przyspieszonych wyborów, które miałyby się odbyć 12 grudnia. Wydaje się mało prawdopodobne, aby ten pomysł został zaakceptowany przez parlament, ponieważ potrzebna jest większość dwóch trzecich głosów, a rząd Johnsona nie ma nawet zwykłej większości. To komplikuje sytuację i może wpływać na zmienność par walutowych z funtem brytyjskim.
Tydzień zapowiada się zatem bardzo emocjonująco. Warto zwrócić uwagę na pary walutowe: EUR/USD, GBP/USD czy USD/JPY, ponieważ oprócz Fed decyzję podejmować będzie także Bank Japonii.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.