Bank Anglii nie ma najłatwiejszego zadania w prowadzeniu polityki monetarnej, ponieważ musi wciąż czekać na to, jak rozwinie się kwestia brexitu, który ponownie został odsunięty w czasie. To z kolei powoduje wzrost zniecierpliwienia wśród członków komitetu ds. polityki monetarnej przy Banku Anglii.
Gdyby nie niepewność wokół brexitu, stopy procentowe w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie byłyby na wyższym poziomie niż obowiązujące obecnie 0,75 proc., a funt brytyjski mógłby być zdecydowanie mocniejszy. Podczas wczorajszej decyzji (7 listopada) Bank Anglii utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ale co było zaskoczeniem, dwóch z dziewięciu członków Komitetu Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie głosowało za natychmiastową obniżką stóp. W oświadczeniu BOE (Bank of England) stwierdzono, że złagodzenie polityki monetarnej może być konieczne, jeśli wzrośnie ryzyko twardego brexitu lub zwiększy się globalne ryzyko.
W konsekwencji na rynku pieniężnym wzrosły szanse na obniżkę stóp BOE w przyszłym roku. Prawdopodobieństwo cięcia stóp do końca 2020 r. wzrosło do 76 proc., co pokazuje, że uczestnicy rynku są bardzo pewni luzowania polityki monetarnej w Wielkiej Brytanii. Niemniej jednak w swoim oświadczeniu Komitet Polityki Pieniężnej wskazał na możliwość działania w dwóch kierunkach w zależności od dalszego rozwoju sytuacji.
Komitet będzie m.in. ściśle monitorował reakcje firm i gospodarstw domowych na rozwój brexitu, a także perspektywy ożywienia globalnego wzrostu. Jeśli globalny wzrost nie ustabilizuje się lub jeśli niepewność brexitu będzie się utrzymywać, polityka pieniężna może wymagać wzmocnienia oczekiwanego ożywienia wzrostu PKB i inflacji w Wielkiej Brytanii. Jeśli zagrożenia te nie zmaterializują się, a gospodarka wróci do normy zgodnie z najnowszymi prognozami Komitetu, może być konieczne pewne umiarkowane zaostrzenie polityk monetarnej, w stopniowym tempie i w ograniczonym zakresie, aby utrzymać inflację na stałym poziomie – podano w oświadczeniu.
Najnowsze projekcje makroekonomiczne Banku Anglii zakładają wzrost PKB w IV kwartale br. o 1 proc., w IV kw. 2020 r. o 1,6 proc., rok później o 1,8 proc. i w IV kw. 2022 r. wzrost PKB ma wynieść 2,1 proc. Inflacja ma wrócić do celu na poziomie 2 proc. dopiero w IV kw. 2021 r. Wcześniej może znajdować się w rejonie 1,5 proc. – wynika z najnowszych projekcji BOE.
Dla funta brytyjskiego z kolei najważniejsze będą nadchodzące w przyszłym miesiącu (12 grudnia) wybory w Wielkiej Brytanii. Od ich rezultatu mogą zależeć dalsze losy brexitu i tempo prac nad sposobem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Do tego czasu inwestorzy, podobnie jak i Bank Anglii, będą musieli uzbroić się w cierpliwość przed podejmowaniem kluczowych decyzji.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.