Jednym z ciekawszych wydarzeń tego tygodnia, na który czekali inwestorzy, była z pewnością opisywana wczoraj decyzja Banku Rezerwy Nowej Zelandii (RBNZ) w sprawie stóp procentowych. Zarówno rynek, jak i ankietowani ekonomiści byli niemal pewni tego, że bank centralny Nowej Zelandii obniży stopy procentowe. Ku zaskoczeniu rynku, tak się jednak nie stało.
Decyzja podjęta 13 listopada przez RBNZ była o tyle zaskakująca, że przez ostatnie miesiące rynek dość dobrze przewidywał działania banku centralnego, a tego typu niespodzianki raczej nie miały miejsca. Stąd tak ogromny wzrost wartości dolara nowozelandzkiego (NZD) dziś w nocy, ponieważ większość liczących na obniżkę stóp procentowych zdawała się zamykać swoje pozycje krótkie. W pewnym momencie NZD zyskiwał względem USD ponad 1 proc., co jest największym wzrostem od dziewięciu miesięcy.
Przypomnijmy, że Bank Rezerwy Nowej Zelandii pozostawił główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 1 proc. Rynek z ponad 70-procentowym prawdopodobieństwem oczekiwał cięcia do 0,75 proc., a z kolei tylko 5 na 21 ankietowanych ekonomistów przez agencję Bloomberg zakładało, że stopa procentowa nie ulegnie zmianie.
Decydenci stwierdzili, że zatrudnienie utrzymuje się na poziomie zbliżonym do maksymalnego zrównoważonego poziomu, podczas gdy inflacja utrzymuje się w granicach celu banku centralnego. Komitet ds. polityki monetarnej zauważył również, że zagrożenia dla gospodarki w najbliższym czasie zostały skierowane w dół i jeśli zajdzie taka potrzeba, zostanie dodana dalsza stymulacja monetarna. RBNZ opublikuje proponowane ramy dla alternatywnych narzędzi polityki pieniężnej na początku 2020 r., w tym ujemnych stóp procentowych. Rynek stopy procentowej obecnie zakłada prawdopodobieństwo cięcia stóp w Nowej Zelandii na poziomie 40 proc. do połowy 2020 r.
NZD/USD, wykres dzienny. Źródło: platforma Conotoxia
Z wykresu wynika, że wsparcie w rejonie 0,6330 zostało dziś po raz kolejny potwierdzone. W rezultacie para NZD/USD może po raz kolejny zbliżyć się do linii szyi. Książkowy zasięg dla tej formacji może znajdować się w rejonie 0,6665. Dopiero spadek poniżej wspomnianego poziomu 0,6330 mógłby podważyć siłę kupujących.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.