Kolejna obniżka stóp procentowych w Nowej Zelandii?

12.11.2019 10:34|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dolar nowozelandzki był we wtorkowy poranek najsłabszy wśród głównych walut świata notowanych względem dolara amerykańskiego. Do słabości NZD przyczyniły się dane dotyczące oczekiwań inflacyjnych, co zwiększa szanse na cięcie stóp procentowych przez RBNZ.

Para walutowa NZD/USD zniżkowała w nocy z poniedziałku na wtorek nawet o niemal 0,7 proc., gdy na rynek trafiła informacja, że dwuletnie oczekiwania inflacyjne spadły do poziomu 1,8 proc. w czwartym kwartale z 1,86 proc. w trzecim kwartale. Inwestorzy w reakcji na publikację mieli nie tylko sprzedawać nowozelandzką walutę, ale także zwiększyć szanse na jutrzejsze cięcie stóp procentowych przez RBNZ. Według uczestników rynku stopy procentowej prawdopodobieństwo cięcia głównej stopy procentowej w Nowej Zelandii wzrosło do 76 proc. we wtorek z 64 proc. w poniedziałek.

Rynek i ekonomiści są w tym przypadku zgodni, gdyż oczekują cięcia z 1 proc. do 0,75 proc. Ma to zostać ogłoszone w środę 13 listopada o godz. 02:00. Oznaczałoby to pogłębienie i tak już historycznie niskich stóp procentowych w Nowej Zelandii. W rezultacie RBNZ może kontynuować politykę luzowania monetarnego w przeciwieństwie do sygnałów, które płyną z innych banków centralnych. Wydaje się, że większość z nich sygnalizuje pauzę w dalszym cięciu stóp procentowych, a postępy w sprawie umowy handlowej między USA a Chinami nieznacznie zmniejszają ryzyko zewnętrzne m.in. dla gospodarki Nowej Zelandii.

Niemniej jednak rosnące oznaki słabości gospodarki, w tym pogarszające się oczekiwania inflacyjne, mogą skłonić RBNZ do dalszych cięć o 25 punktów bazowych. Dane z rynku pracy w Nowej Zelandii w trzecim kwartale były rozczarowujące, a wzrost zatrudnienia osiągnął najniższy poziom od sześciu lat. Spadł także wzrost wynagrodzeń. Mimo że w 2019 r. RBNZ obniżył główną stopę procentową o 75 punktów bazowych, to ankietowe zaufanie przedsiębiorstw i oczekiwania inflacyjne wskazują na dalsze krótkoterminowe spowolnienie krajowego wzrostu.

Jednym z czynników wspierających gospodarkę Nowej Zelandii jest dolar nowozelandzki, który dzięki swojemu osłabieniu o ponad 15 proc. od początku 2018 r. z jednej strony zwiększa konkurencyjność eksportu kraju, a z drugiej strony powoduje import inflacji. W innym przypadku, gdyby nie takie osłabienie waluty, sytuacja Nowej Zelandii mogłaby być jeszcze gorsza. Stąd wydaje się, że RBNZ może obciąć główną stopę procentową tylko po to, aby utrzymać słabość swojej waluty.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

8 lis 2019 11:24

Bank Anglii w obliczu brexitu

7 lis 2019 10:17

Amerykańskie indeksy biją kolejne historyczne szczyty — czy akcje w USA są drogie?

6 lis 2019 9:59

Ropa naftowa nieznacznie koryguje ostatnie wzrosty

5 lis 2019 10:01

AUD/USD przy kluczowej linii trendu spadkowego

4 lis 2019 10:42

Dolar nowozelandzki najdroższy od połowy sierpnia

31 paź 2019 10:19

Dolar stracił po decyzji Fed – czy czeka nas większy zwrot?

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.