Kluczowe wydarzenia tygodnia (18-24 listopada)

18.11.2019 09:59|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Tydzień będzie bogaty w publikacje protokołów z ostatnich posiedzeń kluczowych banków centralnych oraz w publikacje wstępnych indeksów PMI za listopad. Te wydarzenia wydają się najważnie w kalendarzu makroekonomicznym.

Fed, Europejski Bank Centralny i Bank Rezerwy Australii (RBA) opublikują zapiski ze swoich ostatnich posiedzeń. Już we wtorek 19 listopada o godz. 1:30 pojawi się protokół z ostatniego posiedzenia RBA. Podczas październikowego posiedzenia australijski bank pozostawił główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 0,75 proc. Wtedy także dowiedzieliśmy się, że globalne zmiany gospodarcze mają uzasadniać dłuższy okres niskich stóp procentowych w Australii, aby osiągnąć pełne zatrudnienie i cel inflacyjny. Takie też mogą być oczekiwania inwestorów przed publikacją „minutes”. Jeśli pojawiłyby się tam wzmianki o możliwym dalszym cięciu stóp procentowych, mogłaby to być niekorzystna wiadomość dla dolara australijskiego.

W środę 20 listopada o godz. 20:00 pojawi się protokół z ostatniego posiedzenia Fed. Przypomnijmy, że w październiku doszło do trzeciej obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, a przedział dla stopy funduszy federalnych został ustalony na 1,5-1,75 proc. Fed w swojej decyzji zdawał się głównie podążać za spadającymi oczekiwaniami inflacyjnymi i obawami o spowolnienie gospodarcze związane z wojną handlową. Decydenci jednak sygnalizowali, że prawdopodobnie przyjdzie teraz czas na pauzę i utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie z możliwością odpowiedniej reakcji, jeśli będzie to koniecznie.

W czwartek 21 listopada o godz. 13:30 pojawi się również protokół z ostatniego posiedzenia EBC pod kierownictwem Mario Draghiego. Wtedy też bank centralny zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, ale z możliwością ich obniżenia, gdy perspektywy inflacji nie wrócą blisko 2 proc., czyli celu EBC.

W piątek 22 listopada o godz. 10:00 zostaną opublikowane wstępne PMI dla przemysłu oraz usług dla strefy euro. Ze względu na złagodzenie wojny handlowej i szanse na wypracowanie wstępnego porozumienia rynek zakłada, że PMI wzrosną w tym miesiącu w relacji do miesiąca poprzedniego. Podobne oczekiwania mają miejsce również dla PMI z USA, które zostaną opublikowane tego samego dnia o godz. 15:45. Rynek i inwestorzy będą z uwagą przyglądać się tym indeksom, ponieważ mogą one zwiastować poprawę nastrojów i sentymentu.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

15 lis 2019 9:52

Kolejne rekordy na Wall Street – dlaczego hossa w USA jest tak wyjątkowa?

14 lis 2019 10:33

Kurs AUD/USD spadł do czterotygodniowego minimum

13 lis 2019 11:10

RBNZ zaskoczył – kurs NZD/USD wystrzelił

12 lis 2019 10:34

Kolejna obniżka stóp procentowych w Nowej Zelandii?

8 lis 2019 11:24

Bank Anglii w obliczu brexitu

7 lis 2019 10:17

Amerykańskie indeksy biją kolejne historyczne szczyty — czy akcje w USA są drogie?

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.