Dziś w nocy o godzinie 1:30 poznaliśmy pierwszy z licznych publikowanych w tym tygodniu protokołów z ostatnich posiedzeń banków centralnych. Protokół opublikowany 19 listopada dotyczył zapisu rozmów z ostatniego posiedzenia Banku Rezerwy Australii (RBA).
Przypomnijmy, że w październiku RBA zdecydował o utrzymaniu głównej stopy procentowej na rekordowo niskim poziomie 0,75 proc. po wcześniejszych trzech cięcia od czerwca. Wtedy też usłyszeliśmy, że przy obecnych warunkach gospodarczych utrzymywanie niskich stóp procentowych w Australii służy osiągnięciu pełnego zatrudnienia i celu inflacyjnego. Zarząd RBA dodał, że monitorując rynek pracy, będzie gotowy, aby dalej łagodzić politykę pieniężną, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Opublikowany dziś protokół ma dość gołębi ton. Na szczególną uwagę zasługuje zwrot, w którym zarząd RBA zgodził się, że można by uzasadnić obniżkę stóp procentowych na listopadowym posiedzeniu. Oceniano również, że niższe stopy procentowe wspierają gospodarkę przez niższy kurs walutowy, wyższe ceny aktywów i wyższe przepływy pieniężne dla kredytobiorców, ale także zauważono negatywny wpływ niższych stóp procentowych na oszczędzających.
W reakcji na publikację gołębiego protokołu dolar australijski (AUD) zaczął tracić na wartości. Spadek był jednak nietrwały mimo wzrostu szans na cięcie stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu RBA. Zdaniem uczestników tego rynku szanse na dalszy spadek kosztu kredytu zwiększyły się do 29 proc. po publikacji protokołu z 21 proc. wcześniej. Można zatem wywnioskować z tego, że chętnych do dalszej sprzedaży AUD jest na tyle mało, że nawet przy sprzyjających warunkach trudno o dalsze osłabienie waluty.
AUD/USD wykres dzienny. Źródło: platforma Conotoxia
Z punktu widzenia wykresu zakres wahań zmniejsza się, ponieważ para AUD/USD wciąż porusza się między poziomym wsparciem i linią trendu spadkowego, która jest oporem. Zdaje się, że dopiero wybicie opisanych miejsc mogłoby przynieść większy ruch trendowy, na który czekać może wielu inwestorów, obserwując obecną walkę popytu i podaży w formacji przypominającej trójkąta.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.