Złoto ponownie drożeje w oczekiwaniu na globalne łagodzenie polityki monetarnej

18.06.2019 15:41|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Złoto, srebro, indeksy giełdowe, obligacje — każda klasa aktywów wydaje się drożeć dziś w oczekiwaniu na tanie pieniądze, które ponownie mogą zostać udostępnione w ramach globalnego łagodzenia polityki monetarnej. Nie jest to typowe zjawisko, gdy wszystkie z głównych aktywów pną się w górę, ale możliwość zalania rynku po raz kolejny gotówką może sprzyjać takim zjawiskom.

Cena złota wzrosła dziś o około 14 USD z 1339 USD do 1353 USD. W rezultacie notowania zbliżają się do szczytu z końca ubiegłego tygodnia. Był to wtedy najwyższy poziom od kwietnia 2018 roku. Inwestorzy na całym świecie ze szczególną uwagą spoglądają na to, co w tym tygodniu powiedzą lub powiedzieli już bankierzy centralni.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi wygłosił gołębie słowa na temat polityki pieniężnej, mówiąc, że EBC może obniżyć stopy procentowe lub ponownie uruchomić program skupu obligacji, czyli QE2. To dość mocno wstrząsnęło rynkami, a inwestorzy zaczęli kupować zarówno akcje, jak i obligacje i surowce.

Tymczasem spotkanie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) rozpoczyna się dziś i zakończy w środę wraz z decyzją w sprawie stóp procentowych, oświadczeniem, konferencją prasową i projekcjami makroekonomicznymi. Większość uważa, że Fed nie podniesie stóp procentowych na tym posiedzeniu, ale członkowie FOMC mogą skłaniać się ku bardziej gołębiemu stanowisku w sprawie polityki pieniężnej, aby móc w najbliższym czasie zakomunikować obniżkę.

Wykres złota z dnia 18.06.2019

Wykres złota, W1. Źródło: platforma Conotoxia

Z punktu widzenia wykresu cena złota zbliża się do istotnego poziomu, który wcześniej blokował dalszą zwyżkę. Mowa o rejonie 1365 USD. Wydaje się, że dopiero jego trwałe pokonanie mogłoby prowadzić do dalszego wzrostu wartości złota.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

18 cze 2019 12:09

Mario Draghi nie jest już takim optymistą

17 cze 2019 15:29

Dolar traci na początku tygodnia — rekordowy spadek indeksu NY Empire State

17 cze 2019 11:31

Czy są szanse na podwyżki stóp procentowych w Polsce?

14 cze 2019 12:59

Kluczowe wydarzenia tygodnia

14 cze 2019 11:10

Złoto najdroższe od kwietnia 2018 roku

13 cze 2019 15:03

Ropa drożeje o prawie 4 proc.

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.