Ropa drożeje o prawie 4 proc.

13.06.2019 15:03|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Jednym z bardziej interesujących dziś rynków jest rynek ropy naftowej. Po podejrzeniu ataków na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej, czarne złoto drożeje w czwartek o prawie 4 proc. Jest to już kolejny incydent w ostatnim czasie, który może zakłócić dostawy surowca.

Do obecnego incydentu doszło miesiąc po wcześniejszych atakach na cztery statki, w tym dwa saudyjskie tankowce. Wtedy też Stany Zjednoczone oskarżyły Iran, ale Teheran zaprzeczył tym oskarżeniom i finalnie nikt nie poniósł odpowiedzialności i nie przyznał się do ataków. Według obecnych doniesień zaatakowany został prawdopodobnie japoński i norweski tankowiec, a do incydentu doszło blisko cieśniny Ormuz, która jest kluczowa w transporcie ropy z Bliskiego Wschodu.

W rezultacie inwestorzy przestali chwilowo patrzeć na napięte relacje między Stanami Zjednoczonymi i Chinami w kwestiach handlu i ich wpływ na ewentualne spowolnienie w światowej gospodarce, co mogło przyczynić się do spadku cen ropy w okolice 5-miesięcznego minimum, a zaczęli zwracać uwagę na zagrożenie strony podażowej. Co więcej, obecne wydarzenia mają miejsce przed najbliższym spotkanie OPEC, do którego należy m.in. Arabia Saudyjska i Iran. Podczas szczytu kraje OPEC będą decydować o poziomach produkcji ropy w drugiej połowie roku.

WTI

Wykres dzienny ropy WTI. Źródło: platforma Conotoxia

Spoglądając na wykres, możemy zaobserwować potencjalną formację podwójnego dna, gdyż okolice 51,50 USD za baryłkę zostały przetestowane już po raz drugi. Po raz drugi również udało się rynkowi ten poziom obronić. Jeśli popyt nadal będzie się utrzymywać, to najbliższy opór może znajdować się w rejonie 54,90 USD oraz przy pokonanym dolnym ograniczeniu kanału trendowego.

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

13 cze 2019 8:56

Wzrosły szanse na ponowne cięcie stóp procentowych w Australii

12 cze 2019 15:50

Coraz większe szanse na cięcie stóp w USA

12 cze 2019 11:03

Cała uwaga zwrócona na dane o inflacji z USA

11 cze 2019 15:37

Trump ponownie krytykuje. Rynek w dobrych nastrojach

11 cze 2019 11:32

Lepsze dane z Wielkiej Brytanii umocniły funta

10 cze 2019 15:54

Czy euro ma szanse na większe umocnienie?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.