Jednym z bardziej gorących tematów w ostatnim czasie jest dyskusja dotycząca możliwości cięcia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych. W obliczu ewentualnego spowolnienia gospodarczego, pogarszających się danych makroekonomicznych i spadku oczekiwań inflacyjnych decyzja FED nabiera szczególnej wagi.
Przed danymi o inflacji ze Stanów Zjednoczonych, które zostaną opublikowane dziś o godz. 14:30, amerykański dolar osłabił się do poziomów ostatnio obserwowanych osiem tygodni temu. Dzieje się tak, ponieważ rynek może spekulować, że dzisiejszy odczyt podniesie szanse na cięcie stóp procentowych przez FED. Od początku miesiąca amerykańska waluta osłabiła się względem wszystkich głównych walut świata oprócz japońskiego jena. Rynek stopy procentowej zwiększył prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w USA w obliczu narastającego konfliktu handlowego, który może osłabić wzrost gospodarczy. Również prezydent Donald Trump skrytykował ponownie FED za zbyt wysokie stopy procentowe. Prezydent stwierdził też, że euro i inne waluty są zdewaluowane względem USD.
Rynek stopy procentowej na podstawie kontraktów terminowych na fundusze federalne Fed szacuje z blisko 20-procentowym prawdopodobieństwem, że Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe już 19 czerwca. Tymczasem szanse na cięcie pod koniec lipca sięgnęły już 80 proc. Niewykluczone jest także cięcie o 50 punktów bazowych. Wybiegając dalej w przyszłość i spoglądając na prawdopodobieństwo wyliczone na koniec stycznia 2020 r., można zauważyć, że rynek widzi łącznie cięcie o 75 punktów bazowych – do przedziału 1,50-1,75 proc.
Gdyby faktycznie miały miejsce 2-3 cięcia stóp procentowych w USA w ciągu sześciu miesięcy, to amerykańska waluta mogłaby być pod większą presją, ponieważ w żadnej innej gospodarce rynek nie oczekuje aż tak dużego łagodzenia polityki pieniężnej. Dzisiejsze dane o inflacji będą kolejną wskazówką dla władz monetarnych w USA oraz dla rynku. Konsensus zakłada odczyt inflacji równy 1,9 proc., a inflacji bazowej 2,1 proc. Odchylenie od tych wartości może prowadzić do powstania większej zmienności na amerykańskim dolarze.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.