Meksykańskie peso przeżywa ostatnio istny rollercoaster. Jedna z bardziej popularnych par do możliwego wykorzystania carry trade, czyli kupna waluty wyżej oprocentowanej za niżej oprocentowaną, jest targana informacjami odnośnie wojny handlowej, której nowy front chciał otworzyć prezydent USA Donald Trump.
Pod koniec maja amerykański prezydent zapowiedział, że jeśli Meksyk nie zatrzyma napływu nielegalnych imigrantów do Stanów Zjednoczonych, to od 10 czerwca nałoży na wszystkie meksykańskie produkty 5-procentowe cło. Następnie z każdym kolejnym pierwszym dniem miesiąca cło miało być podnoszone o 5 punktów procentowych, aż do 25 proc. w październiku. Wtedy też kurs USD/MXN zareagował gwałtownym wzrostem.
Dziś obserwujemy zupełnie odmienną sytuację, gdzie peso w zasadzie odrobiło już tamte straty, a rynek porzucił bezpieczne przystanie jak japoński jen i szwajcarski frank, które na początku tygodnia tracą na wartości. Dodatkowo szef Banku Japonii Haruhiko Kuroda powiedział dziś, że Bank Japonii może w razie potrzeby dostarczyć większe bodźce monetarne. Wracając do wypowiedzi Donalda Trumpa, prezydent USA ogłosił, że nie będzie nakładał stopniowej skali ceł na towary z Meksyku po tym, jak Meksyk zgodził się przyjąć ostrzejsze stanowisko w sprawie imigracji. Oczywiście wciąż nie została jeszcze rozstrzygnięta kwestia porozumienia z Chinami.
Kurs USD/MXN. Wykres dzienny. Źródło: platforma Conotoxia
Zawieszenie ceł mogło wpłynąć również na wycenę szans na cięcie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, które nieco się zmniejszyły po tym oświadczeniu. Zdaje się to mieć przełożenie na notowania amerykańskich obligacji, które nieznacznie potaniały, a także na dolara, który podrożał dziś o poranku.
Dziś o godzinie 10:30 zostanie opublikowany brytyjski PKB oraz produkcja przemysłowa. Oprócz danych makroekonomicznych uwaga inwestorów może być skupiona na sprawach politycznych. Boris Johnson, lider, który może zastąpić Theresę May jako premier Wielkiej Brytanii, wzmocnił swoją retorykę na temat Brexitu i przedstawił plan cięć podatkowych. Gra o stanowisko premiera już się zatem rozpoczęła.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.