Kurs pary EUR/USD osiągnął w ubiegłym tygodniu najwyższy poziom od drugiej połowy marca br. W rezultacie zostały pokonane potencjalne poziomu oporu znajdujące się przy 1,1263. Rejon ten może aktualnie być pierwszym wsparciem dla tej pary walutowej. Ze względu na silną korelację ze wzrostu kursu EUR/USD skorzystał również złoty, który w ubiegłym tygodniu umocnił się do poziomu 3,75 PLN za USD.
Deprecjacja amerykańskiej waluty czy to w relacji do euro, czy w relacji do złotego zdaje się wynikać z serii gorszych danych z gospodarki Stanów Zjednoczonych. Mowa tu o odczycie indeksów PMI i ISM czy ostatnich danych z rynku pracy. Zarówno raport ADP, jak i NFP wskazały na znacznie niższą zmianę zatrudnienia i niższy wzrost średniej płacy godzinowej, niż oczekiwał tego rynek. To wszystko mogło podnieść oczekiwania inwestorów odnośnie do cyklu obniżek stóp procentowych w USA. Po piątkowych danych rynek stopy procentowej zaczął wyceniać możliwość aż trzech cięć stóp w tym roku. Również instytucje finansowe zaczęły coraz częściej mówić o takiej możliwości. Bank Barclays w swojej notce napisał, że spodziewa się cięcia w lipcu o 50 punktów bazowych i o 25 punktów bazowych we wrześniu. To wszystko może przekładać się na słabość amerykańskiej waluty.
Tymczasem popularny wśród inwestorów bank Goldman Sachs podniósł swoją trzymiesięczną prognozę dla kursu EUR/USD do poziomu 1,1500 z 1,1000. Goldman Sachs w swojej notce argumentuje umocnienie euro następującymi czynnikami: poprawa aktywności przemysłowej przez wzrost niemieckiej produkcji samochodów. Stosunkowo łatwe warunki finansowe, niższe ceny ropy naftowej i bodźce fiskalne zostały również wskazane jako źródła potencjalnego wsparcia dla wspólnej waluta. Po trzecie potencjał bardziej „jastrzębiego” prezesa Europejskiego Banku Centralnego może wpływać na poglądy na temat perspektyw dla stóp procentowych. Po czwarte EBC nie ma dużej przestrzeni do złagodzenia polityki monetarnej w stosunku do Fed – wynika z notatki Goldman Sachs.
EUR/USD, D1. Źródło: platforma Conotoxia
Z punktu widzenia wykresu notowania EUR/USD pokonały linię trendu spadkowego. Kurs wyznaczył również nowy wyższe szczyt, broniąc wcześniej kluczowego wsparcia w rejonie 1,1120. Z kolei okolice 1,1260 mogą być pierwszym miejscem obrony dla rynkowych byków.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.