Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem tygodnia będzie decyzja Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych w sprawie stóp procentowych. Dodatkowo wraz z decyzją pojawią się najnowsze projekcje makroekonomiczne FED. Zorganizowana zostanie także konferencja prasowa.
Na rynku coraz więcej mówi się o możliwości cięcia stóp procentowych w USA w lipcu nawet o 50 punktów bazowych i ewentualnym kolejnym cięciu w dalszej części roku. Wszystko to za sprawą pogarszających się danych z amerykańskiej gospodarki. Ostatni odczyt indeksów PMI, ISM, danych rynku pracy dotyczących wzrostu zatrudnienia czy średniej płacy godzinowej rozczarował. Prognozy makroekonomiczne na kolejne lata dla USA wskazują na spowolnienie, a z kolei wskaźnik recesji obliczony przez oddział Rezerwy Federalnej z Cleveland wzrósł do 35 proc. Wśród inwestorów mówi się również o tym, że jeżeli zostaną nałożone kolejne cła na chińskie produkty, to gospodarka Stanów Zjednoczonych nie tylko będzie zwalniać, ale zacznie się kurczyć.
Rynkowe szanse na cięcie stóp procentowych przez FED w środę wzrosły do 30 proc., a z kolei prawdopodobieństwo cięcia w lipcu jest szacowane na niemal 90 proc. Pojawiły się również opinie, według których Rezerwa Federalna może zaskoczyć rynek cięciem stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu ze względu na silny spadek oczekiwań inflacyjnych. To właśnie brak wzrostu inflacji w przyszłości oraz obawy o spadek PKB mogą być głównym argumentem dla działań FED.
Niemniej jednak są również szanse na to, że władze monetarne zdecydują się poczekać na szczyt G20, na którym może dojść do spotkania prezydenta USA i Chin celem rozwiązania konfliktu handlowego. To wydarzenie może powstrzymać FED o pochopnej decyzji i przełożyć jej ciężar na koniec lipca.
Poza decyzją w sprawie stóp procentowych w USA, która będzie mieć miejsce w środę 19 czerwca o godzinie 20:00, warto będzie również zwrócić uwagę na inflację ze strefy euro — publikacja o godzinie 11:00 we wtorek 18 czerwca, a także na decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych — 20 czerwca, godzina 13:00. Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Banku Anglii wskazywały na możliwość szybszego podnoszenia stóp procentowych, niż oczekuje tego rynek wraz z brakiem konieczności wyczekiwania na rozwój sytuacji w sprawie brexitu. Z tego punktu widzenia istotna będzie komunikacja Banku Anglii z rynkiem.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.