Koniec ubiegłego tygodnia przyniósł silne umocnienie amerykańskiej waluty po lepszych danych dotyczących produkcji przemysłowej. W rezultacie amerykański dolar odrobił część strat, jakie pojawiły się wraz z rosnącymi szansami cięcia stóp procentowych przez FED już w tym tygodniu.
Dziś amerykańska waluta wydaje się osłabiać, oddając część piątkowego umocnienia po rekordowym spadku indeksu New York Empire State. Indeks ten jest publikowany przez oddział Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku. Powstaje on na podstawie badania ankietowego prowadzonego wśród najważniejszych prezesów firm z sektora produkcyjnego w stanie Nowy Jork. W badaniu ankietowani wyrażają swoją opinię odnośnie tego, co zmieniło się w ich firmach w minionym miesiącu oraz jak oceniają perspektywy na najbliższe pół roku. Wartością graniczną dla indeksu jest poziom 0 pkt. Odczyt poniżej 0 pkt oznacza pogorszenie warunków gospodarczych, a powyżej poprawę.
Wartość indeksu w czerwcu wyniosła -8,6 pkt, co jest najniższą wartością od maja 2016 roku. Co więcej, indeks spadł z poziomu 17,8 pkt, co oznacza największą wartość spadku w historii. Tąpnięcie było głównie spowodowane spadkami zarówno nowych zamówień, jak i zatrudnienia. Patrząc na wyniki ankiety dotyczące perspektyw działalności, to indeksy oceniające perspektywę sześciomiesięczną wskazywały, że firmy były mniej optymistyczne co do przyszłych warunków niż w zeszłym miesiącu, gdyż odnotowano spadek do 25.7 pkt. wobec 30.6 pkt.
W rezultacie dolar potaniał. Kurs EUR/USD wzrósł od dzisiejszego minimum o 30 pipsów. Z kolei notowania GBP/USD próbują wyrysować formację podwójnego dna, gdyż poziom 1,2564 jest broniony już po raz drugi. Wzrost GBP/USD od dzisiejszego minimum również wyniósł około 30 pipsów. Tymczasem szanse na środową obniżkę stóp procentowych przez FED wynoszą około 20 proc. Natomiast w lipcu rynek stopy procentowej zakłada cięcie na około 84 proc. szans.
Warto pamiętać, że dziś rozpoczyna się forum bankowości centralnej w Sintrze w Portugalii, gdzie swoje wystąpienie będzie mieć również Mario Draghi. Prezes Europejskiego Banku Centralnego może swoimi wypowiedziami wpłynąć na kurs euro, a z kolei FED w środę na kurs dolara.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.