Podczas trwającego forum bankowości centralnej w Sintrze w Portugalii swoje wystąpienie miał również szef Europejskiego Banku Centralnego — Mario Draghi. Pogarszające się dane makroekonomiczne wraz z pikującymi oczekiwaniami inflacyjnymi spowodowały, że inwestorzy wyczekiwali na wystąpienie szefa EBC.
Mario Draghi, który zazwyczaj podczas konferencji prasowych wydawał się optymistą i starał się bagatelizować problemy strefy euro, teraz wybrzmiał nieco inaczej. Wcześniej spowolnienie gospodarcze miało być przejściowe, inflacja tymczasowo niższa, ale w średnim terminie miała wrócić do celu. Podczas dzisiejszego wystąpienia Mario Draghi powiedział, że w zestawie narzędzi EBC znajduje się możliwość dalszego cięcia stóp procentowych. Dodał także, że perspektywa ryzyka pozostaje nachylona do dołu i jeśli perspektywy nie ulegną poprawie, potrzebna będzie dalsza stymulacja.
W rezultacie słów odnośnie dodatkowej stymulacji, gorszych perspektyw czy możliwości cięcia stóp procentowych euro zaczęło tracić na wartości. Kurs EUR/USD spadł do najniższego poziomu od dwóch tygodni, pokonując poziom 1,1200. Tymczasem na rynku obligacji obserwowaliśmy spadek rentowności 10-letnich obligacji Niemiec do rekordowo niskiego poziomu -0,293 proc. Co więcej, rynek stopy procentowej w pełni wycenia możliwość cięcia stóp procentowych w strefie euro o 10 punktów bazowych do grudnia tego roku. Z kolei na czerwiec 2020 roku rynek wycenia cięcie o 15 punktów bazowych.
Dodatkowo dziś została potwierdzona inflacja w strefie euro na poziomie najniższym od ponad roku - 1,2 proc. Poprzednia wartość to 1,7 proc. Co więcej, mocno spadł także indeks Instytutu ZEW dotyczący oczekiwań inwestorów i analityków co do przyszłej sytuacji gospodarczej w Niemczech. Publikacja za maj pokazała spadek do -21,1 pkt przy oczekiwaniach rynku na poziomie -5,6 pkt. To kolejny cios dla europejskiej gospodarki i euro.
Czy zatem pod koniec kadencji Mario Draghiego zobaczymy kolejny program stymulujący gospodarkę strefy euro? W tym momencie szanse na takie działanie wydają się coraz większe.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.