Złoto ma problemy z kontynuacją wzrostów

04.02.2020 11:27|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Od początku 2020 r. cena złota wzrosła zaledwie o nieco ponad 3 proc. do dzisiejszego poziomu, tylko chwilowo przekraczając 1600 USD za uncję. Silny wzrost ceny w pierwszej połowie stycznia spotkał się z bardzo szybką kontrą podaży, która zdaje się odrzucać wartości powyżej wspomnianych 1600 USD. Stąd warto zastanowić się, kto mógłby jeszcze chcieć podnieść cenę złota?

Jeśli spojrzymy na rok wstecz, to złoto ma za sobą pokaźny wzrost wartości, gdyż od lutego 2019 r. do dziś podrożało o prawie 20 proc., co zdawało się czynić złoto jedną z lepszych inwestycji w tym czasie. Popyt był tak wzmożony, że padły rekordy na co najmniej dwóch płaszczyznach dotyczących produktów opartych o cenę złota. Pierwszym z nich są fundusze ETF. Jednostki tych funduszy są notowane na giełdzie w obrocie ciągłym, a gdy inwestorzy zdecydują się na ich zakup, to taki fundusz nabywa fizyczne złoto, a następnie je przechowuje. Czyli innymi słowy, jednostki funduszy ETF na złoto mają pokrycie w fizycznym złocie. W 2019 r. ilość złota przetrzymywana przez fundusze ETF wzrosła o 14 proc., ustanawiając nowe rekordowe poziomy. Globalne fundusze ETF miały w ubiegłym roku 19,2 mld USD napływów, co jest równe 400 tonom złota. Łącznie fundusze posiadały w czwartym kwartale ok. 2900 ton złota, co jest nowym rekordem.

Drugim rynkiem, który był rozchwytywany przez inwestorów, był rynek kontraktów terminowych. Według danych komisji CFTC pozycje długie netto wśród inwestorów niekomercyjnych wzrosły od 2019 r. z poziomu 99 tys. kontraktów do ponad 330 tys. na koniec stycznia 2020 r. Jest to najwyższy poziom raportowanych pozycji w historii. Oczywiście na rynku kontraktów terminowych można wciąż tworzyć nowe kontrakty i poziomy wykupienia czy wyprzedania są pojęciami bardzo względnymi, niemniej jednak popularność inwestycji opartych o wzrost cen złota jest ogromna. To z kolei może kontrariańsko zapalić przynajmniej żółte światło. Co też jest istotne, to fakt, że podczas gdy pozycje netto wzrosły do 330 tys., nie pojawił się nowy szczyt w cenie złota.

Jeśli zatem inwestorzy detaliczni i instytucjonalni i na rynku ETF i kontraktów terminowych tak ochoczo kupili już instrumenty oparte na dalszym wzroście cen, to czy zostało jeszcze wielu chętnych do dalszych zakupów? Jest to pewne zagrożenie dla zjawiska long squeeze, które mogłoby potencjalnie w krótkim terminie sprowadzić cenę złota 100 USD za uncję niżej. Innymi słowy, po gorączce zakupów produktów opartych o złoto rynek ten zdaje się potrzebować chociaż krótkotrwałego ochłodzenia.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

60 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

3 Feb 2020 11:18

Kluczowe wydarzenia tygodnia (3-9.02.2020)

31 Jan 2020 9:40

WHO poprawia nastroje na rynkach

30 Jan 2020 11:33

Czy Bank Anglii zaskoczy inwestorów?

29 Jan 2020 11:18

Kontynuacja odbicia na rynkach i oczekiwanie na Fed

28 Jan 2020 10:28

Uspokojenie po panice na rynkach

27 Jan 2020 10:50

Kluczowe wydarzenie tygodnia (27.01-2.02.2020)

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.