Kontynuacja odbicia na rynkach i oczekiwanie na Fed

29.01.2020 11:18|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Po wczorajszym silnym zwrocie na wielu klasach aktywów, w tym na indeksach giełdowych czy rynku ropy, dziś obserwujemy próbę kontynuowania tego odbicia. Kontrakty na indeksy w Stanach Zjednoczonych czy w Niemczech notowane są powyżej wczorajszego zamknięcia, co wydaje się konsekwencją odbicia na rynkach w Azji.

Sentyment wśród inwestorów, zwłaszcza w USA, mogły poprawić znakomite wyniki spółki Apple, która wczoraj po sesji mogła się nimi pochwalić. Przychody ze sprzedaży iPhone'ów wyniosły 55,96 mld dolarów i ponownie stanowiły ponad połowę całkowitej sprzedaży firmy. Oznacza to wzrost o 7 proc. r/r i była to druga najwyższa kwartalna suma przychodów iPhone'a w historii spółki Apple. Za cały kwartał gigant z Cupertino miał przychody w wysokości 91,82 mld USD. Warto odnotować, że produkty z kategorii wearables przyniosły po raz pierwszy przychód przekraczający 10 mld dolarów. Niemniej jednak Apple zwraca uwagę na wydarzenia w Chinach, gdyż firma ma dostawców z siedzibą w Wuhan, ale także ma alternatywne źródła dla tych części łańcucha dostaw – powiedział Tim Cook, prezes Apple’a. Stąd firma szacuje przychody w kolejnym kwartale na 63-67 mld USD, a zakres tych przewidywań jest większy niż zazwyczaj ze względu na nadzwyczajną sytuację.

Tymczasem ceny ropy wzrosły dziś o poranku o ponad 1 proc., po łącznym spadku od 8 stycznia o ponad 20 proc. Zdaje się, że za odbiciem w cenach ropy mogą stać informacje, według których OPEC może przedłużyć cięcia produkcji ropy do czerwca z obecnie ustalonego terminu do marca. Organizacja może również jeszcze bardziej zredukować podaż, jeśli popyt na ropę w Chinach zostanie znacznie zmniejszony przez rozprzestrzenianie się wirusa. Kraje OPEC oraz OPEC+ spotkają się dopiero w marcu, ale już teraz spekuluje się na temat możliwych dalszych działań mających na celu stabilizację cen ropy naftowej.

Na rynku walutowym inwestorzy wyczekują na dzisiejszą decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. Dolar w tym czasie znajduje się blisko najwyższego poziomu od siedmiu tygodni, a jego notowania zdaje się wspierać wcześniejszy powrót do bezpiecznych aktywów i dolara, jako światowej waluty rezerwowej. Zdaniem rynku stop procentowej Fed dziś stóp nie zmieni, a może do tego dojść najwcześniej po wrześniu 2020 r. Niemniej jednak istotna może okazać się konferencja prasowa i zapatrywania Fed na sytuację gospodarczą, która może się pogarszać już nie przez wojnę handlową, tylko przez wpływ wirusa na gospodarkę Chin i łańcuch dostaw. Decyzję FOMC poznamy o godz. 20:00, a konferencja Jerome’a Powella, przewodniczącego FOMC, rozpocznie się pół godziny później.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

60 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

28 sty 2020 10:28

Uspokojenie po panice na rynkach

27 sty 2020 10:50

Kluczowe wydarzenie tygodnia (27.01-2.02.2020)

24 sty 2020 11:27

Padł kolejny rekord na giełdzie w Stanach Zjednoczonych

23 sty 2020 10:06

Waluty surowcowe AUD i CAD liderami zmienności

22 sty 2020 9:58

Kontrakty terminowe na rekordowo wysokich poziomach

21 sty 2020 11:11

Śmiertelny wirus i cięcie prognoz przez MFW

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.