Obawy dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa, które w tym tygodniu zaprzątały głowy inwestorów, prowadziły do potencjalnych krótkotrwałych spadkowych korekt na głównych światowych giełdach. Nie ominęło to Stanów Zjednoczonych, gdzie dodatkowo trwa sezon wyników, rozpalając emocje i portfele inwestorów.
Chińskie media poinformowały dziś, że całkowita liczba przypadków zachorowań w kraju wzrosła do 830 z prawie 600 w czwartek. Światowa Organizacja Zdrowia oświadczyła, że rozprzestrzenienie się nowego koronawirusa jest w Chinach sytuacją nadzwyczajną, ale jeszcze nie stanowi zagrożenia w postaci globalnej epidemii. To stwierdzenie wystarczyło, aby inwestorzy na Wall Street i nie tylko ponownie zaczęli kupować nieznacznie przecenione akcje.
Co więcej, pozytywna dla rynku akcji miała być informacja dotycząca tego, że spółka Gilead Sciences Inc. oceniła, iż eksperymentalny lek przeciw Eboli może być także użyty do leczenia choroby wywołanej przez obecnego wirusa. Jednak oprócz tego tematu nie sposób przejść obojętnie obok znakomitego wyniku spółki Intel wchodzącej w skład indeksu Nasdaq 100 (symbol US100 na platformie Conotoxia). Intel zaraportował, że w czwartym kwartale 2019 r. sprzedaż wzrosła o 8 proc. do 20,21 mld dolarów, pokonując założenia analityków na poziomie 19,23 mld, a dochód netto wyniósł 6,91 mld USD. Akcje spółki w handlu posesyjnym drożały o ok. 7 proc.
W rezultacie hossa spółek technologicznych trwa w najlepsze, a indeks Nasdaq 100 bije kolejne rekordy. Inwestorzy z pewnością ze zniecierpliwieniem będą czekać na kolejny tydzień, gdyż wtedy pojawią się wyniki takich gigantów jak Apple, Facebook czy Boeing. Oprócz samych wyników istotne są również prognozy zarządów spółek na kolejne kwartały, a te na razie są bardzo optymistyczne.
Optymizm jest widoczny również na giełdach w Europie. Niemiecki Dax (symbol DE30 na platformie Conotoxia) w znacznym stopniu wymazał ostatnią przecenę, zbliżając się ponownie do historycznie rekordowego poziomu. Niemniej jednak od strony analizy technicznej właśnie w tym rejonie mogą znajdować się potencjalnie istotne miejsca oporu, z którymi byki na niemieckim parkiecie giełdowym będą musiały się zmierzyć.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
60 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.