Umowa podpisana. Strachu na rynkach jeszcze mniej

16.01.2020 10:12|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W środę 15 stycznia miało miejsce historyczne wydarzenie, którym było podpisanie przez Stany Zjednoczone i Chiny pierwszej fazy porozumienia handlowego, co w konsekwencji ma złagodzić wojnę handlową trwającą między mocarstwami. Podpisanie porozumienia zdaje się zmniejszać strach na rynkach. Co to może oznaczać dla inwestorów?

Wczoraj w Waszyngtonie doszło do podpisania dokumentu, z którego wynika, że Chiny zgodziły się na import większej ilości towarów ze Stanów Zjednoczonych. Prezydent Donald Trump ogłosił, że Pekin zgodził się na zakup amerykańskich towarów na kwotę znacznie przekraczającą 200 miliardów dolarów w ciągu najbliższych dwóch lat. Stany Zjednoczone utrzymają jednak obowiązujące taryfy na chińskie towary do czasu osiągnięcia porozumienia w fazie drugiej, aby zapewnić sobie dobrą pozycję negocjacyjną. Stany Zjednoczone natomiast zadeklarowały, że nie będą wprowadzać części kolejnych odwetowych ceł na chińskie produkty. Porozumienie ma wyjść w życie 30 dni od momentu jego podpisania, a Stany Zjednoczone mają mieć co najmniej 10 miesięcy na weryfikację skuteczności tego porozumienia. Wydaje się, że dopiero wtedy będzie można mówić o kolejnym kroku, czyli fazie drugiej umowy handlowej, którą Donald Trump ma negocjować w Pekinie. Miałaby być to już ostatnia część negocjacji. Niemniej jednak zdaje się, że nastąpi to dopiero po wyborach prezydenckich w USA, które są zaplanowane na listopad.

Rynki zareagowały optymizmem na osiągnięte porozumienie, a na Wall Street ponownie obserwowaliśmy historyczne rekordy. Mowa o indeksie Dow Jones (symbol US30 na platformie Conotoxia) i S&P 500 (symbol US500 na platformie Conotoxia). Wraz z przejściem kolejnego czynnika ryzyka spadł strach na rynkach, który możemy określić m.in. na podstawie oczekiwanej zmienności z rynku opcji. Zarówno tzw. indeks strachu VIX, jak i kontrakty na VIX zniżkowały do poziomu 12,75 pkt, czyli blisko grudniowego minimum, a z kolei implikowana zmienność dla pary USD/JPY spadła do najniższego poziomu w historii. Mowa o zmienności implikowanej dla rocznych opcji na parę USD/JPY. Spadła ona dziewiąty dzień z rzędu do nieobserwowanego nigdy w historii poziomu 6,14.

Dla wykreowania nowych większych trendów rynek może potrzebować nowych, większych bodźców, a te z reguły mogą pojawić się niespodziewanie. Niska zmienność może uśpić czujność wielu inwestorów, którzy np. nie pamiętają tego, co działo się na rynkach podczas kryzysu finansowego ponad dekadę temu. Warto o tym pamiętać, że po okresach wysokiej zmienności przychodzi czas uspokojenia, a po okresach niskich zmienności może przyjść czas jej wzrostu.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

60 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

15 sty 2020 11:00

W oczekiwaniu na podpisanie fazy pierwszej umowy handlowej

14 sty 2020 9:58

Złoto straci swój blask?

13 sty 2020 11:54

Kluczowe wydarzenia tygodnia (13-19.01.2020)

23 gru 2019 1:27

Kluczowe wydarzenia tygodnia (23-29.12.19)

20 gru 2019 12:05

Ropa naftowa drożeje trzeci tydzień z rzędu

19 gru 2019 12:39

Koniec ujemnych stóp procentowych w Szwecji

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.