W tym tygodniu ma zostać podpisana pierwsza faza umowy handlowej między USA i Chinami. Dla rynków może to być kluczowe wydarzenie, zwłaszcza że inwestorzy już wcześniej optymistycznie podchodzili do tematu porozumienia, podnosząc indeksy na Wall Street.
W trzecim tygodniu stycznia delegacja chińska ma udać się do Waszyngtonu na trzydniową wizytę, aby finalnie w środę, 15 stycznia mogło dojść do podpisania pierwszej fazy umowy handlowej i w rezultacie do złagodzenia napięcia między Stanami Zjednoczonymi i Chinami w handlu międzynarodowym. Nie znamy jeszcze szczegółów porozumienia, ale informacje z kilku źródeł wskazują, że Chiny zgodzą się na zwiększenie zakupów amerykańskich produktów rolnych (Chiny już są głównym odbiorcą amerykańskiej soi), a także na rozwiązanie części sporów, które dotyczyły ochrony własności intelektualnej, co było jedną z głównych przyczyn rozpoczęcia wojny handlowej przez prezydenta Donalda Trumpa. W zamian za to Amerykanie zawieszą wprowadzanie nowych ceł na chińskie produkty oraz zmniejszą cła, które obecnie obowiązują. Po podpisaniu pierwszej fazy umowy prezydent Trump odwiedzi Pekin, by negocjować warunki drugiego etapu porozumienia.
Warto przypomnieć, że rynek akcji już wcześniej mógł zdyskontować wypracowane porozumienie, a zatem samo podpisanie umowy może wręcz prowadzić do zjawiska „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”. Główne instrumenty, na które warto zwrócić uwagę to US30, US100 i US500 na platformie Conotoxia.
We wtorek, 14 stycznia poznamy dane dotyczące inflacji w USA. Konsensus rynkowy wskazuje na możliwy wzrost cen w grudniu o 2,3 proc. – i to zarówno dla inflacji konsumenckiej CPI, jak i inflacji bazowej. Jeśli takie dane się potwierdzą, to inflacja w USA będzie największa od września 2018 r. Jednak to nie powinno wpływać na decyzje Fed w sprawie stóp procentowych. Rynek wręcz oczekuje, że do końca tego roku stopy procentowe w USA mogą zostać obniżone.
Ciekawie tydzień rozpoczyna się również dla Wielkiej Brytanii i funta brytyjskiego, który traci najwięcej wśród głównych walut świata, po komentarzach jednego z przedstawicieli Banku Anglii. Gertjan Vlieghe z BoE powiedział, że w tym miesiącu zagłosuje za obniżką stóp procentowych, jeśli nie będzie oznak poprawy koniunktury po niedawno przeprowadzonych wyborach parlamentarnych.
Z danych makroekonomicznych dla Wielkiej Brytanii warto zwrócić uwagę na odczyt publikacji o PKB oraz o wynikach produkcji przemysłowej w listopadzie (13 stycznia o godz. 10:30). Z kolei w środę o godz. 10:30 zostanie opublikowana inflacja za grudzień, a w piątek o godz. 10:30 pojawią się dane o sprzedaży detalicznej.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
60 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.