Szwedzki Riksbank od lutego 2015 r. prowadził niekonwencjonalną politykę monetarną w postaci wprowadzenia ujemnych stóp procentowych, które zostały obniżone do minus 0,5 proc. Od grudnia 2018 obowiązywała już stopa procentowa minus 0,25 proc., aż dziś została podniesiona do 0 proc.
Seria obniżek stóp procentowych w Szwecji rozpoczęła się w drugiej połowie 2011 r., kiedy główna stopa procentowa wynosiła jeszcze 2 proc. Zainicjowany wtedy cykl mógł mieć istotne znaczenie dla deprecjacji korony szwedzkiej (SEK).
Szwedzka waluta przez pięć lat straciła ponad 35 proc. w relacji do dolara. Względem EUR spadek wartości SEK wyniósł ok. 25 proc. W rezultacie na parach USD/SEK i EUR/SEK zobaczyliśmy poziomy niespotykane od 2002 r. i 2009 r. Korona szwedzka stała się jedną z najsłabszych z grona głównych walut świata. Obecna próba normalizacji polityki monetarnej w Szwecji może w pewnym stopniu łagodzić ten trend lub może prowadzić do pojawienia się większych korekt na parach z SEK ze względu na możliwe duże wyprzedanie korony szwedzkiej.
Podczas dzisiejszej decyzji Riksbank zdecydował się na drugą podwyżkę stóp procentowych w tym roku. Bank centralny podniósł swoją główną stopę procentową o 25 pkt bazowych do poziomu zera procent, kończąc tym samym blisko pięcioletni okres ujemnych stóp procentowych. Uzasadnieniem wydaje się fakt, że inflacja była i jest bliska celu 2 proc. od początku 2017 r. Z kolei perspektywy gospodarcze i perspektywy inflacji są w dużej mierze niezmienione. Niemniej jednak obecnie najprawdopodobniej nie warto liczyć na kontynuację cyklu podwyżek. Decydenci stwierdzili, że stopa procentowa pozostanie na poziomie zero procent w nadchodzących latach.
W rezultacie wpływ decyzji na notowania korony szwedzkiej był ograniczony. Z jednej strony dlatego, że rynek spodziewał się dzisiejszej podwyżki stóp procentowych, a z drugiej strony zapowiedź, że dalszych podwyżek nie należy się spodziewać, zdaje się nie wpływać korzystnie na SEK. Wieloletni trend osłabienia SEK mógł dobiec końca, ale bez dalszych podwyżek stóp procentowych trudno oczekiwać ogromnego zwrotu.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.